Arabové obsadili rakouské Zell am See

Zahraničí
17. 8. 2016 10:30
Oblíbené rakouské Zell am See.
Oblíbené rakouské Zell am See.

I některé české turisty už začíná odrazovat fakt, že se z rakouského luxusního střediska Zell am See nedaleko Salcburku stala prakticky arabská destinace. Kvůli invazi bohatých Arabů mají obchody arabské nápisy, na ulicích jezdí "arabské" taxíky a centrum města připomíná spíše saúdskoarabský Rijád než rakouské městečko.

Důvod je jednoduchý. Kaprun i Zell am See, dvě luxusní lyžařská a turistická centra v Rakousku, začala v době hospodářské krize kolem roku 2008 masivně lákat bohaté turisty z arabských zemí, kteří měli nahradit úbytek zejména německé klientely. A reklama se setkala s fenomenálním úspěchem. Už tři roky po sobě jsou Arabové v Zell am See společně s Němci druhými nejpočetnějšími návštěvníky, loni jich do desetitisícového rakouského městečka přijelo na dovolenou přes 70 tisíc. Jenže Arabů už je ve středisku tolik, že se to přestává líbit turistům z jiných zemí.

Arabské nápisy jsou v Zell am See vidět stále častěji."Nemám vůbec nic proti Arabům, chovají se slušně, nejsou s nimi žádné problémy. Ale pocit je to, jak to říci, prostě divný. Už bych sem asi nejel," řekl pro TÝDEN.CZ čtyřicetiletý Pavel Vlček z Českých Budějovic, který do Zell am See přijel na dva dny s ženou a malou dcerou. Přitom zdůrazňuje, že není žádný nepřítel Arabů ani xenofob, sám navštívil mnoho arabských zemí. "Jenže mi přijde, že ani v centru syrského Damašku jsem neviděl tolik od hlavy až po paty zahalených žen jako v Zell am See," říká.

Pohled do ulic malebného rakouského městečka mu dává za pravdu. Na chodnících a před obchody stojí desítky žen s burkami, kolem nichž pobíhají děti. Když si žena koupí zmrzlinu, na chvilku nepatrně zvedne "závoj", aby si lízla, a poté se zase zahalí. Arabská přítomnost je vidět prostě všude. V restauracích, v obchodech, na kterých někdy svítí nápisy pouze v arabštině, stejně jako na reklamních cedulích. Po ulicích jezdí taxíky popsané arabsky. Není to ale Saúdská Arábie, je to Rakousko.

"Nevadí mi Arabové, ale ta monokulturnost. Přijedete zažít atmosféru rakouského alpského střediska a připadáte si opravdu jako v Rijádu," říká Vlček. A není ani zdaleka sám, kdo si na proměnu Zell am See stěžuje. Tak jako v městečku přibývá bohatých Arabů, naopak ubývá turistů z jiných zemí.

Zell am See se přibližuje arabským turistům.Radnice v Zell am See se už před dvěma roky pokusila pomocí příručky v arabštině a angličtině přesvědčit turisty z Blízkého východu, aby se více přizpůsobili místním kulturním zvyklostem a tolik nedráždili ostatní návštěvníky. V příručce se turisté mimo jiné dočetli, nemají v obchodech smlouvat nebo že v Rakousku není zvykem prostírat k jídlu na zemi. Zároveň radnice opatrně vyzvala k tomu, aby arabské ženy odložily burky, které jsou nejvíc trnem v oku domácích obyvatel i turistů z jiných zemí.

Příručka obsahuje například sdělení: "V naší kultuře jsme zvyklí hledět do usmívající se tváře člověka, který stojí před námi. Tak získáváme první dojem a vytváříme vzájemnou důvěru. Bylo by pro nás velkým potěšením, pokud byste se k nám připojili, přijali radostnou rakouskou mentalitu, ukázali vaše barevné šátky a úsměvy."

Iniciativa radních se setkala s tvrdou kritikou některých ochránců nejen lidských práv, ale i místních hoteliérů, kteří se obávali, aby se bohatí Arabové neurazili. Nic takového se ale nestalo. Loni se arabská návštěvnost Zell am See zvedla meziročně o 60  procent. Ženy však burky neodložily.

Takzvaná arabská turistická invaze přitom neovlivnila jen národnostní složení návštěvníků v rakouském městečku, ale začíná ovlivňovat i realitní trh. Arabové si totiž Zell am See oblíbili natolik, že ve středisku a jeho okolí skupují luxusní nemovitosti a nechávají si stavět i nové. Pokud se podle rakouského listu Der Standard objeví k prodeji nezastavěný pozemek v nejlukrativnější části městečka, jeho cena přesahuje tisíc eur (27 tisíc korun) za metr čtvereční. V méně lukrativních částech střediska zaplatí zájemce tři sta eur. Ceny nemovitostí stouply meziročně o 16 procent.

Arabská přítomnost je vidět všude.Zejména arabští turisté jsou podle místních realitních makléřů ochotni zaplatit za luxusní apartmánový byt v Zell am See nebo jeho blízkém okolí mezi třemi a šesti tisíci eury za metr čtvereční, v centru se však cena může přehoupnout i přes osm tisíc eur. A zatím to nevypadá, že by bohaté arabské rodiny přestávaly mít o Zell am See zájem. Právě naopak. Počet arabských turistů i objem jejich investic neustále roste. Kdy se tento trend zastaví, nikdo nedokáže odhadnout.

Převaha arabských, díky kulturním odlišnostem i dobře viditelných návštěvníků už začíná vadit nejen Čechům a dalším turistům z EU, ale paradoxně také některým Arabům. Ti si totiž často musejí připadat jako doma a nikoliv na dovolené. "Je tu krásně, příjemné podnebí, na vrcholcích i v létě sníh a vždycky máme s rodinou co dělat," popisuje krásy rakouských Alp Mohamed al Nenzyi z Kuvajtu. Do Rakouska přijel už druhý rok po sobě. Když dostane otázku, co se mu v Zell am See nelíbí, odpoví jednoznačně: "Už je tu příliš mnoho Arabů."

Autor: Marek KerlesFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ