Atentátník Breivik vraždil sám, usnesli se vyšetřovatelé

Zahraničí
10. 8. 2011 20:03
Anders Breivik jednal pravděpodobně sám.
Anders Breivik jednal pravděpodobně sám.

Norští vyšetřovatelé došli k prakticky definitivnímu závěru, že extremista Anders Behring Breivik oba teroristické útoky z 22. července naplánoval, připravil a spáchal zcela sám. Nic nesvědčí o existenci nějakých jiných "buněk", kterou Breivik naznačil, jde spíše o jeho snahu dodat si důležitosti. Oznámil to ve středu v Oslu vyšetřující prokurátor Christian Hatlo.

"Po 40 hodinách Breivikových výslechů je policie prakticky přesvědčena, že atentátník jednal sám," řekl Hatlo. Policisté dokázali ověřit mnoho z jeho výpovědí o jeho postupu a nenarazili v nich dosud na "žádnou výslovnou lež".

"Proto s určitou mírou spolehlivosti můžeme říct, že jednal sám. Musím ale zdůraznit, že úplně definitivní závěr to ještě není," dodal.

Vyšetřovatelé nadále prověřují Breivikův počítač a záznamy mobilních hovorů, zda nenajdou kontakty s jinými pravicovými extremisty, kteří by ho mohli ovlivnit. Pomáhají v tom i instituce právní ochrany jiných zemí. Například americká policie vyslechla Breivikovu sestru žijící v Los Angeles. Také výsledky zahraničních šetření ale zatím ukazují Breivika jako samotáře.

"Nic nenasvědčuje podezření ze zapojení jiných buněk, spíš naopak," zdůraznil Hatlo. Odmítl však sdělit podrobnosti.


Breivik uskutečnil dva útoky, při nichž zabil 77 lidí. Z toho osm výbuchem autobomby v centru Osla a 69 střelbou na nedalekém ostrově Utøya. Hrozí mu za to nejméně 21 let vězení.

Norská policie ve středu znovu odmítla kolující názor, že na Breivikovy útoky reagovala pozdě a špatně. Konat mohla jen na základě informací, které měla tehdy k dispozici.

"Jsme přesvědčeni, že jsme odvedli to nejlepší, co jsme mohli, abychom zvládli situaci podle toho, jak se nám jevila v daný okamžik," řekl policejní šéf Johan Fredriksen.

Již dříve obhajoval rozhodnutí vyslat zásahovou jednotku na ostrov Utøya autem a na gumových člunech, protože policejní vrtulník by tolik ozbrojených mužů neuvezl a musel by letět několikrát, což by akci zdrželo. "Policejní vrtulník je technicky sofistikovaný stroj, určený především k velení v akcích, pozorování, dokumentování a pátrání. Není určený pro ozbrojené zásahy," řekl.

Autor: ČTK Foto: montáž TÝDEN.CZ

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ