V západním světě bych se nechtěl nechat řídit černochem... Tyto a další výroky někdejšího šéfredaktora rakouské televize ORF Klause Emmericha po zvolení Baracka Obamy prezidentem USA vzbudily v Rakousku pozdvižení. Čerstvý průzkum veřejného mínění ovšem naznačuje, že Emmerich není se svým názorem mezi krajany osamocen.
Emmerich, exkorespondent ORF ve Washingtonu, pronesl své výroky na obrazovce své někdejší domovské televize. V Rakousku známý novinář si rozhodně nebral servítky.
„Považuji Američany dříve jako dnes za rasisty a musí se jim už dařit hodně špatně, když tak působivě (...) pošlou do Bílého domu černocha," prohlásil Emmerich. A dále: „Bylo by to přibližně totéž, jako kdyby se příštím spolkovým kancléřem v Rakousku stal Turek."
„Pokud teď říkáte, že je to také rasistická poznámka - správně," dodal Emmerich v přímém přenosu. Tyto a další výroky svého hosta v diskusním pořadu označila veřejnoprávní televize ORF oficiálně jako „nedorozumění".
Sám Emmerich to ale následně odmítl. Na otázku deníku Die Presse, zda nebyl špatně pochopen, odvětil: „Ne, bylo to jednoznačné. Je to můj názor." Pro list Der Standard se vyjádřil ještě ostřeji. Černoši dle něj v "politicko-civilizačním" vývoji zatím nepostoupili kupředu.
Z čerstvého průzkumu veřejného mínění (klagenfurtský ústav Humaninstitut - Human Logistic) vyplývá, že Barack Obama, jenž byl v úterý zvolen 44. prezidentem Spojených států, měl sice v Rakousku sympatie většiny obyvatel, ale šanci na zvolení do nejvyššího úřadu by v alpské republice neměl.
Ze 720 dotázaných Rakušanů uvedlo 58 procent, že by - v případě, že by měli americké občanství - volili Obamu. Jeho neúspěšný protikandidát v amerických prezidentských volbách John McCain by dostal v Rakousku jen 25 procent hlasů.
Zároveň však na otázku, zda by podle nich měl "barevný" kandidát šanci na nejvyšší úřad v Rakousku, odpovědělo kladně jen 28 procent dotázaných a plných 41 procent to zcela vyloučilo.
Podobná situace jako v Rakousku je i ve Francii. Pro Obamu by podle průzkumu společnosti Ifop hlasovaly dvě třetiny voličů, zvolení vlastního "barevného" prezidenta ale Francouzi nepokládají za pravděpodobné.
Pouze 47 procent Francouzů se domnívalo, že by se do Elysejského paláce mohl dostat černoch, člověku původem z jihovýchodní Asie dávalo šanci jen 38 procent lidí. Vůbec nejmenší naději na prezidentský úřad by podle Francouzů měl politik arabského původu, jehož zvolení si dovede představit 25 procent dotázaných.
Rakouská strana zelených požaduje, aby ORF vyvodila z Emmerichových rasistických poznámek důsledky. Nejen že ORF už podle zelených nemá zvát tohoto novináře do svého vysílání, ale je třeba prý vyjasnit, zda má Emmerich s ORF ještě nějaké zvláštní smlouvy.
Sám Emmerich ve své reakci a kritice prezidentských voleb v USA v rozhovoru pro Die Presse dodal, že důležitý není Obama či barva jeho kůže, ale emocionalizace politiky, ďábelské Obamovo nadání efektně prezentovat svou politiku. „On (Obama) ví, že Američané - stejně jako my Evropané - žili nad poměry, ale slibuje: Nyní bude lépe."
Foto: AP, Die Presse a ORF