Předseda Evropské komise José Barroso vyzval maďarského premiéra Viktora Orbána, aby jednal se Slovenskem o kontroverzním zákonu zjednodušujícím udělení maďarského občanství Maďarům žijícím v zahraničí. Barroso se o tom zmínil po setkání s novým maďarským ministerským předsedou v Bruselu. Orbán takové jednání zatím odmítal.
"Požádal jsem premiéra Orbána, aby jednal o tomto tématu s partnery v Evropě," zareagoval šéf komise na dotaz slovenské novinářky, co říká tomu, že Maďaři o kontroverzní normě nechtěli s Bratislavou jednat. Na místě je podle něj to, aby se o podobných citlivých věcech jednalo bilaterálně.
ČTĚTE TAKÉ: Všichni Maďaři budou smutnit na výročí Trianonu
Maďarský zákon o občanství znervózňuje USA
Nový maďarský zákon zjednodušuje získání maďarské státní příslušnosti hlavně příslušníkům maďarských menšin v sousedních státech. Žadatelům o něj napříště bude stačit prokázat maďarský původ a znalost maďarštiny, nebude naproti tomu už potřebovat několikaletý trvalý pobyt v Maďarsku. Slováci v reakci přijali vlastní novelu, která výrazně omezuje dvojí občanství.
Orbán opakovaně odmítal slovenské výzvy k jednání o této velmi citlivé věci s tím, že jde o předvolební rétoriku, do níž odmítá vstupovat. Parlamentní volby na Slovensku se konají 12. června. Jejich konání připomněl i Barroso, který řekl, že kvůli tomu nebude dělat žádné historické komentáře. Na Slovensku je v plném proudu kampaň a předseda komise si je prý vědom, jak moc citlivé toto téma je.
"Maďarsko má sedm sousedů a v tuto chvíli se nám podařilo mít dobré vztahy se šesti z nich. Opravdu doufám, že se nám podaří vytvořit dobré vztahy i s tím sedmým sousedem," řekl bez dalších podrobností Orbán.
Vládní Slovenská národní strana (SNS) ve čtvrtek odhalila na bratislavské budově Slovenské pošty pamětní desku k 90. výročí Trianonské mírové smlouvy. Maďarský parlament vyhlásil výročí jejího podpisu za den soudržnosti všech Maďarů. Trianonská smlouva ze 4. června 1920 připravila Maďarsko o rozsáhlé území, více než tři miliony Maďarů se tehdy ocitly za hranicemi země.
Foto: ČTK/AP