<span>Bavorsko naruby</span>. Levice se dere do parlamentu

Zahraničí
25. 9. 2008 06:30
Vládcové Bavor - Beckstein a Huber. Za úsměvy nervozita.
Vládcové Bavor - Beckstein a Huber. Za úsměvy nervozita.

Zvonec a s většinou CSU je konec? Huber a Beckstein.Několik dní před volbami do zemského parlamentu (28. září) roste u vládnoucích křesťanských sociálů (CSU) v Bavorech nervozita. Nejen že jim některé průzkumy předvídají pouhých 47, 48 nebo 49 procent hlasů, což nezažili už dlouhých 38 let, ale do zemského parlamentu v Mnichově by se mohla protlačit i Levice.

A to je věc, kterou si dosud dokázal představit jen málokdo. V jednom z aktuálních průzkumů Emnid se však Levice (Die Linke.), loni vzniklá strana hlásící se k demokratickému socialismu, dostala na pět procent, což by jí stačilo na vstup do bavorského zákonodárného sboru. Informoval o tom list Münchner Merkur.

Zrodila se německá levice (Die Linke.) Berlín 2007.V předchozích průzkumech se "leví s tečkou" (podle oficiální podoby názvu) v průzkumech nepřehoupli přes čtyři procenta. Pro část Bavorů je nejnovější žonglování s předvolebními čísly téměř šokem, neboť CSU drží otěže vlády v Bavorsku už desítky let pevně v rukou - ne nepodobně jako kdysi královská dynastie Wittelsbachů.

Pokud jde o oblibu, dohání Levice ve Spolkové republice sociální demokraty v průzkumech veřejného mínění poměrně úspěšně. Na východě republiky je druhou nejsilnější stranou a na západě je už zastoupena ve čtyřech spolkových sněmech. A teď ještě Bavorsko?

 CSU. Od volouška po Becksteina

 

Křesťanskosociální unie (CSU) vládne Bavorsku od roku 1946; s krátkým přerušením v letech 1954 až 1957. Od roku 1962 má v Maxmilianeu, bavorském zemském parlamentu, absolutní většinu. CSU existuje jako sesterská strana CDU jen v Bavorsku, je ale jako jediná regionální strana aktivní v celé SRN. Její úspěchy jsou v evropském měřítku ojedinělé. S CDU tvoří v Bundestagu společnou frakci CDU/CSU. Vznikla 1945 pod vedením „volouška" Josefa Müllera, chápala se od začátku jako strana „malého člověka", je výrazně konzervativní a čítá asi 170 tisíc členů. Jako jediné z parlamentních stran jí členové přibývají. Nejlepšího volebního výsledku, 62,1 %, dosáhla roku 1974 za premiéra Alfonse Goppela. Pod Edmundem Stoiberem měla v roce 2003 „pouze" 60,7 %, zato poprvé získala dvoutřetinovou většinu v zemském sněmu. Roku 2007 vystřídal Stoibera v křesle premiéra Günther Beckstein, CSU od té doby vede Edwin Huber.

Levice je uskupením, jež sestává na východě z postkomunistické PDS (Strany demokratického socialismu) a na západě hlavně z odpadlíků od sociální demokracie (SPD). První housle ve straně hraje někdejší předseda SPD a sárský premiér Oskar Lafontaine.

Nejčerstvější volební průzkumy hrají vrcholným politikům CSU na nervy, píše bavorský tisk. Křesťanskosociální unie neklesla pod 50 procent už plných 38 let - od roku 1970.

CSU by si sice i ziskem 49 procent hlasů mohla v parlamentu udržet absolutní většinu, protože ostatní strany v čele s SPD (prognózy ji přisuzují kolem 20 procent) by se dostaly jen na 48 procent, ale současné špici strany by začalo být pořádné horko.

Vzhledem k letité dominantní pozici by to pro CSU byl totiž výsledek žalostný.

Mimo jiné by znamenal, že fakticky dvojité vedení, šéf CSU Erwin Huber a bavorský premiér Günther Beckstein, které převzalo loni otěže vlády od Edmudna Stoibera, selhává. Anebo přinejmenším nenaplňuje naděje s ním spojované.

Pod fasádou CSU už to divoce bublá. Roste nervozita, jedna spekulace a povídačka stíhá druhou. "Stoiber chystá převrat", napsal mnichovský list Abendzeitung. Křeslo se prý třese nejen pod Huberem, ale v další možné fázi stranického zemetřesení i pod premiérem Becksteinem.

O náhradníky, kteří si brousí zuby na jejich posty, není nouze.

Bavorsko je Bavorsko. Tedy až dosud...

Foto: AP a Reuters

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ