Belgie jako první zakázala nosit muslimské burky
29.04.2010 22:29
Belgie asi bude první zemí v Evropě zakazující nosit na veřejnosti oděvy zcela zahalující postavu včetně tváře, a to nejen ve veřejných budovách, ale i běžně na ulici. Opatření je namířeno mimo jiné proti burkám (závojům zakrývajícím obličej) či nikábům (závojům, které na rozdíl od burek nezahalují oči), tedy obecně proti oblečení části muslimek.
Zákaz schválila dolní komora belgického parlamentu.
ČTĚTE TAKÉ: Sever Itálie hlásá: Ženy nesmějí nosit burku na veřejnosti
Ve Francii nejméně dva tisíce burek. Moc, či málo?
Normu, jejíž obdobu brzy hodlá navrhnout podle nedávných vyjádření svých představitelů i Francie, předem kritizovali ochránci lidských práv. "Zákazy tohoto druhu vytvářejí situaci, kdy prohrává úplně každý," prohlásila třeba Judith Sunderlandová z organizace Human Rights Watch v prohlášení rozeslaném novinářům.
Zastánci nové právní úpravy naopak tvrdí, že zákon přispěje k ochraně demokracie, k důstojnosti žen a také k zajištění bezpečnosti na veřejnosti, když každý bude rozeznatelný. Liberální frankofonní liberálové, kteří normu předložili, v ní vidí i silný vzkaz pro islamisty.
ČTĚTE TAKÉ: Belgičtí průkopníci. Jako první v EU zakážou burku
V Belgii s více než deseti miliony obyvatel čítá muslimská komunita kolem 400 tisíc lidí. Nikáby či burky nicméně nosí jen malý zlomek z nich, odhadovaný v řádu stovek.
O opatřeních poslanci hlasovali v situaci, kdy se Belgie potýká s vážnou politickou krizí kvůli sporům dvou hlavních jazykových komunit - Vlámů a Valonů ohledně ústavních reforem. Vláda minulý týden podala demisi. Ve věci omezení zahalování postavy nicméně v rámci belgického politického spektra panovala na místní poměry až neobvyklá jednota.
Zákon podpořili všichni ze 138 přítomných poslanců s výjimkou dvou, kteří se zdrželi. K textu se bude muset ještě vyslovit i horní komora belgického parlamentu. I zde se očekává bezproblémové schválení.
Kde se omezuje či plánuje omezit nošení oděvů znemožňujících identifikaci osob? |
Belgie: Dolní komora parlamentu schválila normu, která zakazuje nosit oděvy zcela zahalující postavu, a to nejen ve veřejných budovách, ale i běžně na ulici. Belgie tak asi bude první zemí v Evropě zakazující nosit oděvy zcela zahalující postavu i běžně na ulici. |
Dánsko: Vláda letos v lednu vyzvala k plnému využívání stávajících zákonů, které umožňují školám a veřejným i soukromým zaměstnavatelům požadovat, aby studenti a ostatní zaměstnanci neměli tvář zahalenou. Vláda prohlásila, že šat zahalující tvář dánských muslimek je v "příkrém rozporu" s hodnotami, jež jsou základem dánské společnosti. |
Francie: Počátkem roku 2004 schválily obě komory parlamentu zákon, který zakázal okázalé nošení náboženských symbolů ve veřejných školách. Příští měsíc vláda navíc předloží návrh zákona, který zakáže nošení oděvů plně zakrývajících hlavu a tělo na dalších veřejných místech. |
Itálie: Na základě zákona z roku 1975 je v zemi zakázáno bez závažného důvodu nosit na veřejných místech šaty znemožňující identifikaci osoby policií, například i helmy. Na tento zákon se odvolávají zástupci nacionalistické Ligy severu, která navrhla zákon, podle něhož by bylo zakázáno nosit muslimskou burku. Několik měst na severu země již nošení burky nebo také například islámského koupacího obleku zvaného burkini zakázalo. |
Německo: V roce 2003 Ústavní soud dospěl k závěru, že právní úpravy týkající se nošení náboženských symbolů ve školách spadají do kompetence parlamentů jednotlivých spolkových zemí. A některé z nich tak nošení muslimských šátků ve školách zakázaly. |
Nizozemí: Od roku 2008 platí v zemi zákaz nošení burky a nikábu ve školách. Nařízení platí jak pro školačky a studentky, tak pro personál. |
Kvůli současné poluické krizi je jen n otázkou, kdy se tak stane."Obraz naší země v zahraničí je čím dál tím méně pochopitelný. Avšak alespoň jednomyslnost, která v parlamentu bude vyjádřena v tomto hlasování zakazujícím burky a nikáby v naší zemi, ukazuje na to, že existuje určitá národní hrdost být Belgičanem," uvedl ještě před očekávaným kladným hlasováním jeden z poslanců Denis Ducarme.
Podle svých slov doufá, že Belgii budou následovat další země. Kromě Francie třeba Švýcarsko, Itálie či Nizozemsko, které o tom také uvažují.
Text sice nehovoří přímo o burkách či nikábech, ale poslanci v dlouhé diskusi o zákazu zmiňovali téměř výhradně právě tyto typické závoje muslimských žen. Pokud lidé normu poruší, hrozí jim pokuta nebo v krajním případě sedm dní vězení.
Zákaz se bude týkat všech míst určených veřejnosti, tedy i ulic, veřejných zahrad, sportovišť a úřadů. Počítá nicméně s výjimkami, jako jsou různé karnevaly a podobně, avšak podmínkou bude, že tyto akce budou povoleny místními úřady.
Ilustrační foto: Jan Schejbal
1