Kdo očekával podobný tragikomický maraton jako po předchozích volbách, musí být zklamán. Čtyřem belgickým stranám se podařilo dohodnout na vytvoření vlády pravého středu a stalo se tak o poznání dříve než minule. Povolební vyjednávání tentokrát trvala jen něco málo přes čtyři měsíce. Novým belgickým premiérem má být šéf valonských liberálů Charles Michel.
Volby se v Belgii konaly 25. května. Tentokrát tedy nová vláda vznikne podstatně dříve (za 135 dní) než ta dosavadní socialistického premiéra Elia di Rupa, která byla sestavována rekordních 541 dní. Letošní jednání se obešla bez nejrůznějších mediátorů a klarifikátorů, kteří se situaci snažili rozseknout minule. Uspěli už první formatéři - Michel a do voleb premiér Flander Kris Peeters (CD&V).
Novou koalici vytvoří tři vlámské strany - nacionalistická Nová vlámská aliance (NV-A), křesťanští demokraté (CD&V) a liberální OpenVLD - ty doplní Michelovo Reformní hnutí (MR). Vlámští separatisté budou součástí belgické vlády poprvé v historii. NV-A antverpského starosty Barta de Wevera volby vyhrála se ziskem dvacet procent. Zvítězit se jí sice podařilo už v roce 2010, tehdy ji ale ještě do vlády nevzali.
Belgická média obdařila novou vládu přízviskem "kamikadze koalice". To proto, že Michelovi liberálové jsou jedinou stranou zastupující frankofonní společenství. Podle komentátorů tak strana riskuje politickou sebevraždu, voliči jí prý tuto "kolaboraci" neodpustí. Je to daň za to, že frankofonní liberál bude vést zemi poprvé od roku 1938.
"Všichni partneři navrhli, abych převzal odpovědnost coby premiér," citovala Michela agentura Belga.
Osmatřicetiletý syn exministra a bývalého eurokomisaře Louise Michela se zároveň stane nejmladším belgickým premiérem od roku 1840. Politicky angažovat se začal v mládí a už v roce 2000, ve svých 25 letech, se stal vystudovaný právník ministrem pro vnitřní záležitosti ve valonské vládě, a tím i vůbec nejmladším ministrem v belgických dějinách.
Straničtí vyjednávači ve středu dospěli k dohodě po 29hodinovém jednacím maratonu. Součástí ujednání je i plán snižování daní a zvýšení věku odchodu do důchodu ze současných 65 na 67 let do roku 2030. Budoucí kabinet chce také snížit státní dluh, který činí sto procent HDP. Di Rupovi socialisté a belgické odbory už novou dohodu kritizovali jako příliš ekonomicky liberální.
Michelův kabinet by mohl být oficiálně jmenován už příští týden.