Běženci mrznou ve stanech, Řecko vyslalo vojenskou loď

Zahraničí
11. 1. 2017 10:20
Situace na Lesbosu.
Situace na Lesbosu.

Atény ve středu vyslaly k ostrovu Lesbos vojenskou loď, která má ubytovat přes 500 uprchlíků z tohoto ostrova v Egejském moři. Na Řecko se v posledním týdnu snesla vlna kritiky mimo jiné od Evropské unie či OSN kvůli špatným podmínkám, v nichž v tomto mrazivém počasí běženci na ostrovech žijí.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Válečná loď pojmenovaná Lesbos by měla na ostrov dorazit kolem poledne a ubytovat několik stovek z asi tisíce migrantů, kteří tam žijí ve stanech. Na internetu se v posledních dnech objevily fotografie, na nichž stany běženců na Lesbu pokrývá vrstva sněhu.

Loď má také přivézt na ostrov přenosná topná zařízení, teplé deky a další potřebné věci. Na Lesbu, kde v posledních dnech klesly teploty pod bod mrazu a hustě sněžilo, je asi šest tisíc migrantů. Většina z nich je ubytována v kontejnerových příbytcích. Asi tisíc jich ale žije ve stanech.

Už minulý týden vyzval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) k urychlenému přesunu běženců z řeckých ostrovů v Egejském moři do kontinentální části země nebo do jiných států Evropské unie. Zdůvodnil to právě obavami o zdraví a život migrantů kvůli příchodu mrazů.

V pondělí pak ubytovací podmínky pro uprchlíky v táborech na řeckých ostrovech kritizovala také Evropská komise, jejíž mluvčí Natasha Bertaudová označila tento stav za neudržitelný.

Počasí v Řecku by se podle meteorologů mělo od středy zlepšovat díky přílivu teplejšího vzduchu od jihu. Přes den by mohly teploty vystoupit až k 12 stupňům nad nulou. Obavy naopak nyní panují ze záplav, protože v uplynulých dnech napadlo v Řecku velké množství sněhu.

Autor: ČTK , DPAFoto: ČTK/AP , Petros Tsakmakis

Další čtení

ilustrační foto

Trump si myslí, že má dohodu s Ruskem. Štve ho, že Ukrajina chce svůj Krym

Zahraničí
24. 4. 2025
Papež František

Papež v posledních okamžicích netrpěl, zemřel bez bolestí, řekl jeho lékař

Zahraničí
Aktualizováno: 24. 4. 2025 10:26
ilustrační foto

Slabost a ústupky Putina nezastaví, vzkazuje spojencům Ukrajina

Zahraničí
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ