<span>Biden na usmiřovacím</span> turné. Trpkost ale zůstává

Zahraničí
22. 10. 2009 17:45
Joe Biden slepuje na své nynější cestě rozbitý porcelán.
Joe Biden slepuje na své nynější cestě rozbitý porcelán.

Joe Biden (karikatura).Celá Evropa miluje Obamu. Skutečně? Ve východní Evropě se obdiv k němu drží při zemi. Mnozí jsou roztrpčeni, že americký prezident stopl plány svého předchůdce Bushe na raketový štít. Teď se na cestě po Polsku, Rumunsku a České republice snaží viceprezident Joe Biden rozptýlit obavy svých spojenců.

"O moc víc než dobrou vůli... ovšem Biden ve svém zavazadle nemá," konstatuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Západoevropská média se na nynější cestu Obamova zástupce dívají ve své většině s menší či větší skepsí.

Časy, kdy se Češi, Poláci, Maďaři, Pobalťané a další těšili jako "nová Evropa" (Rumsfeld), oproti "staré Evropě", jakýmsi zvláštním vztahům s USA v čele s George W. Bushem, se zdají připomínat loňský sníh.

Zvláště vůči Varšavě se Barack Obama zachoval tak necitlivě, že se její vztahy k Washingtonu budou jen obtížně napravovat. "Opravář" Biden může zatím jen na místě zkontrolovat škody a slíbit jakés takés zlepšení.

Bylo přáním polské vlády v čele s premiérem Tuskem, i prezidenta Kaczyńského, aby Obama ocenil dlouhodobou angažovanost Polska na straně Spojených států svou přítomností při oslavách 70. výročí vypuknutí 2. světové války v Gdaňsku. Obama svůj čas ale raději věnoval neúspěšně agitaci pro olympiádu v Chicagu.

ČTĚTE TAKÉ:  Přijíždí Joe Biden. Bude se mluvit i o Temelínu 
                         Biden v Polsku leští pošramocené vztahy
                         Polsko se zapojí do ořezaného raketového štítu

Tusk a Biden, úsměvy pro média.Minimální zájem o věrného polského spojence vyšel najevo, když Obama informoval Poláky o zrušení plánů amerického protiraketového štítu v den sedmdesátého výročí přepadení Polska Rusy. Tedy plánů, které stály nejvíce v cestě novým snahám o sblížení mezi Washingtonem a Moskvou. Prezident USA se zachoval jako příslovečný slon v porcelánu.

O téže věci zpravil Obama českého premiéra Fischera telefonem o půlnoci místního času, navíc poté, co už o změně jeho kursu informovala americká média. Nejen obsah, ale též forma Obamova sdělení narazila ve středovýchodní Evropě na nelibost.

Nutno ale podotknout, že je třeba rozlišovat mezi reakcemi politiky, či její části, médií a obyvatel. Většině Čechů se radar kdesi v Brdech stejně nezamlouval.

Polský bulvární list v září bez servítků konstatoval: "USA nás prodaly Rusku". A český expremiér Topolánek si postěžoval, že rozhodnutí ukazuje, že Amerika nemá o tento region velký zájem. S tím souvisí i obavy mnohých z opětovně sílícího Ruska a jak polské, tak české trauma, že o jejich osudu se rozhoduje v hlavních městech velmocí.    

Původní protiraketový deštník mají nahradit mobilní SM-3.Jak už to ale bývá, středeční návštěva Bidena ve Varšavě měla navenek obvyklý "optimistický" scénář. Polsko je podle Donalda Tuska připraveno rozmístit na svém území mobilní systémy rakety SM-3, známé též pod názvem Standard Missile 3 (RIM-161A); jako náhradu z původní projekt.

Nový plán prý bude sloužit společným zájmům Polska a Spojených států. Podle Bidena zůstává Polsko jedním z nejdůležitějších spojenců USA.

Listu Rzeczposlpolita Obamův náměstek zdůraznil: "Nemáme žádné dohody s Ruskem, které by šly na účet střední Evropy, a žádné takové dohody také neuzavřeme."

Tuskovo ANO k novým vojenským plánům USA je interpretováno jako znamení, že fáze rozladění mezi Varšavou a Washingtonem skončila. To je ale spíše jen zbožné přání.

Věčné trauma středovýchodní Evropy. Rozhodují o nás jiní...Nedůvěra k novému osazenstvu Bílého domu zůstává. Transatlantic Trends, důležitá anketa ke vztahům mezi USA a Evropou, nedávno ukázala hlubokou propast mezi východem a západem kontinentu v otázce "nadšení z Obamy". Zatímco takoví Němci, Francouzi či Španělé se na Obamu dívají v až 92 procentech s uspokojením, na východě sdílela stejné pocity jen čtvrtina dotázaných.

"Nová Evropa" v nových washingtonských očích "zestárla", a možná nejen to. Žádné zvláštní vztahy se nekonají. S vágním výhledem na instalaci mobilních raketových systémů, v případě Česka středisko velení a řízení protiraketového systému, se bývalá vzájemná důvěra bude obnovovat jen obtížně.  

 S Joe Bidenem se mění role zástupce amerického prezidenta

     Role amerického viceprezidenta se opět proměňuje poté, co do ní počátkem roku nastoupil Joe Biden. Na rozdíl od svého předchůdce Richarda Cheneyho, který si díky tomuto postu vybudoval bezprecedentní mocenské postavení, Biden podle agentury AP spíš kombinuje roli osobního poradce prezidenta Baracka Obamy s rolí politika plně zodpovědného za některé konkrétní plány v americké politice.
      Bidenův hlavní úkol v roli muže číslo dvě byl od počátku jasný, shodoval se totiž s Obamovými prioritami. Biden má za úkol udržovat USA na cestě z Iráku a má zajišťovat, aby peníze, které vláda nalila na podporu ekonomiky kvůli hospodářské krizi, byly utráceny účinně a rychle.
    Biden s novou rodinou. První manželka a dcera tragicky zahynuly.Biden prý také funguje jako "hlavní skeptik" v nekonečných debatách s Obamou ohledně dalšího postupu Ameriky v Afghánistánu. "Můžete se spolehnout, že vždycky položí zkoumavou otázku," říká Obamův poradce David Axelrod.
     Ohledně vztahu Obama - Biden panovala podle Axelroda zpočátku nejistota. Vůbec totiž nebylo jasné, jak se oba politici vžijí do svých nových rolí člověka, který činí rozhodnutí, respektive jeho poradce. Podle Axelroda však prý "chemie" zafungovala a vztah prezidenta USA a jeho viceprezidenta funguje lépe, než si někteří představovali. "Jejich nejdůležitější interakce jsou ty, které nikdo nevidí," poznamenává Axelrod.
     Biden je ale také už z prezidentské volební kampaně známý svými ostrými a někdy nešťastně načasovanými poznámkami. Těmi své kritiky tento politik provokoval už v době, kdy zastával funkci senátora; v nové funkci mají ale ještě větší dopad. Jednou si Biden dokonce vysloužil veřejné rýpnutí i od Obamy. A to tehdy, když prohlásil, že i když se vláda snaží, "je asi třicetiprocentní šance, že to udělá špatně". "Už si přesně nepamatuju, co měl Joe na mysli," řekl pak Obama novinářům.
     Biden s rumunským prezidentem Baseskem.Axelrod ale zlehčuje význam podobných příhod: "Silná stránka každého člověka je také zároveň jeho slabostí. Biden je upřímný."
     Joe Biden se ve své funkci zatím profiluje jako "směsice" svých dvou demokratických předchůdců ve funkci - Waltera Mondalea, který dělal viceprezidenta Jamesi Carterovi, a Alberta Gora, který byl viceprezidentem Billa Clintona. Zatímco Mondale fungoval primárně jako poradce a urovnávač sporů, který se vyhýbal práci na konkrétních projektech, Albert Gore měl přímo na starosti třeba politiku boje proti klimatickým změnám.
     Mondale, který Bidenovi radil při nástupu do funkce, AP řekl, že to vypadá, že Bidenovi se už povedlo nalézt si v úřadu "to svoje".
    Biden je také známý svými zkušenostmi ze zahraniční politiky. Letos je na deváté zahraniční cestě, z nichž tři vedly do Iráku.

     USA chtějí nyní vytvořit v Evropě nový obranný systém, který by údajně bral víc v úvahu aktuální stupeň íránského nebezpečí nebo jiné hrozby. Nová varianta by měla čelit střelám krátkého a středního doletu. První prvky nového systému by mohly být údajně v provozu do roku 2011.
    V České republice by podle náměstkyně americké ministryně zahraničí Ellen Tauscherové mohlo být umístěno velitelství pro řízení a kontrolu prvků nové verze protiraketové obrany.

 AP a ČTK


Foto:
ČTK/AP, Reuters, MDC  a Graphic News

Autor: - pp -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ