Bity, <span>ponižovány, znásilňovány</span>. Děti na školách katolíků

Zahraničí
21. 5. 2009 10:30
Tzv. Papežův kříž v Dublinu.
Tzv. Papežův kříž v Dublinu.

Bití a znásilňování dětí (ilustrační foto).Irskem otřásla odhalení o rozšířeném zneužívání a týrání dětí v katolických internátních školách, které v zemi fungovaly až do začátku 90. let. Zvláštní komise ve středu zveřejnila detailní zprávu o týrání stovek dětí v těchto ústavech od 30. let, ale kvůli soudnímu výnosu nemohla zveřejnit jména pachatelů.

V internátních školách a sirotčincích vedených katolickými řády kněží podle zprávy tloukli a znásilňovali děti a trápili je hladem a nedostatkem. Tichým komplicem byl stát.

Asi 50 takzvaných reformních škol placených ze státních peněz v Irsku fungovalo do začátku 90. let a bylo v nich umístěno celkem 35 tisíc dětí. Děti byly do těchto škol posílány kvůli záškoláctví, drobným přestupkům nebo protože byly nemanželské. Asi 1 700 lidí komisi řeklo, že zažilo fyzické a sexuální týrání.

Tzv. Papežův kříž v Dublinu.Zpráva o skoro třech tisících stránkách je plodem devítileté práce komise, kterou vedl soudce irského nejvyššího soudu Seán Ryan. Šetření ukázalo, že církev věděla o problémech od samého začátku, ale že také ministerstvo školství nebylo s to bití a znásilňování zabránit.

"Když byly církevní představitelé konfrontováni s důkazy sexuálního zneužívání, tak na to reagovali přeložením pachatele na jiné místo, kde často mohl zneužívat děti dál," píše se ve zprávě. "Děti žily denně v hrůze, kdy budou znovu bity."

Irsko je jednou z nejvíce katolických zemí v Evropě, ale skandály podobného druhu oslabily postavení církve i tam. Tentokrát veřejnost a oběti pobouřil zejména fakt, že zpráva neuvádí žádní konkrétní jména viníků.

Jedna z údajných obětí, John Kelly, se dožaduje přístupu ke komisi.Řádu Křesťanští bratří, který se podílel na zprávě škol, dosáhl v roce 1999 u soudu toho, že komise nemohla uvést žádná jména.

Vedení řádu vyjádřilo politování nad utrpěním dětí, ale zdůraznilo, že jména viníků nezveřejní, protože v některých případech jsou prý o obviněních pochyby. Vydání zprávy tak provázely protesty bývalých žáků internátních škol. John Walsh ze společnosti obětí dětského zneužívání prohlásil, že je "zklamán a podveden", protože nikdo nebyl obžalován.

Nynější šetření v roce 1999 zahájil tehdejší premiér Bertie Ahern poté, co veřejností otřásly televizní dokumenty o těchto ústavech. Práce komise stála na 70 milionů eur. Irská vláda již také vyplatila odškodné kolem 825 milionů eur 12 tisícům bývalým chovancům těchto internátních škol.

Zvláštní komise zveřejňuje zprávu o týrání dětí.

Foto: Reuters, ČTK/AP a Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ