Chudoby ve světě podle mezinárodní zprávy koalice Social Watch za loňský rok přibývalo a rozdíly v příjmech mezi nejbohatšími a nejpotřebnějšími se zvětšovaly. Krize a s ní spojené škrty v rozpočtech také zhoršily postavení žen. Česko sklízí kritiku i za to, že nemá sociální bydlení. Zprávu dnes v Praze představili zástupci Social Watch.
"Zpráva není příliš optimistická. Není naším cílem šířit skepsi, ale podívat se na situaci jinak. Hlavní proud politiky v posledních desetiletích selhal. Návody na vyřešení situace a rozvoj vedou do neudržitelného stavu," uvedl Tomáš Tožička z asociace. Podle něj nejsou vidět alternativy ani u pravice, ani u levice, lidé by proto prý měli převzít odpovědnost a víc se angažovat. Podle Tožičky Češi přenechali na počátku 90. let s důvěrou vše politikům. Ukazuje se prý ale, že je to "zas jen establishment".
Podle zprávy se chudoba ve světě prohlubuje, přitom bohatství nejmajetnějších neustále roste.
Podle americké studie se v USA od roku 1978 do roku 2011 příjmy manažerů zvedly o 725 procent, zaměstnanci si přilepšili ale jen o 5,7 procenta. Stovka nejbohatších si ročně přijde na 240 miliard dolarů, což by pokrylo roční výdaje na odbourání extrémní chudoby na planetě, uvádí autoři.
Škrty v rozpočtech kvůli krizi podle zprávy dopadly výrazněji na ženy. Ty podle Jany Smiggels Kavkové tvoří v EU 70 procent pracovníků ve veřejném sektoru. Mnohé tak přišly o místo, platy stagnují. Zaměstnanost žen poprvé poklesla a dostala se v řadě zemí na úroveň roku 2005.
Prohloubil se i rozdíl v příjmech žen a mužů. Ženy vydělávají v průměru zhruba o čtvrtinu méně. "Situace se tak vrátila o X let zpátky," uvedla Smiggels Kavková.
Dodala, že kvůli úsporným opatřením se snížila i podpora otců - v některých státech se třeba rušila otcovská dovolená. Omezují se také služby pro děti, seniory či postižené. Ubyly i dotace pro ženské organizace, které připravují projekty ke slaďování práce a rodiny. "Posiluje se tak tradiční rozdělení rolí mezi mužem a ženou," upozornila.
Česko si vysloužilo kritiku za to, že nemá systém sociálního bydlení. Zpráva upozorňuje i na fenomén ubytoven. V obvykle nevyhovujících podmínkách tam za přemrštěné nájmy žijí převážně Romové. Podle autorů ale přibývá třeba i seniorů v tísni, kteří se v těchto zařízeních ocitají.
"V krizi lidí ohrožených chudobou přibývá a budou potřebovat pomoc. Proto je nutné zavést sociální bydlení místo asociálního vylučování a segregace," uvedl aktivista Štěpán Ripka.
Mezinárodní síť Social Watch vznikla v roce 1995. Dohlíží na dodržování závazků, které státy přijaly na konferencích OSN o chudobě a o ženách. Zastřešuje 700 organizací a institucí ze 70 zemí.
Českou koalici tvoří Ekumenická akademie, Eurosolar, Fórum 50%, Gender Studies, Masarykova demokratická akademie, Nesehnutí a Trast pro ekonomiku a společnost.