Ropný gigant, který v současnosti čelí vážným problémům kvůli uniku ropy z podmořského vrtu v Mexickém zálivu, má další škraloup. Týká se propuštění Libyjce Abdala Basata Alího Midžrahího, který se podílel na teroristickém útoku nad skotským Lockerbie.
Včera američtí demokratičtí kongresmani volali po vyšetřování BP kvůli její roli při souhlasu skotské vlády s převozem teroristy Abdala Basata Alího Midžrahího do Libye. Posléze se k nim přidala i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Washington totiž s převozem před devíti lety odsouzeného atentátníka nikdy nesouhlasil. I přesto loni skotská vláda kývla na jeho vydání do Libye kvůli rakovině v pokročilém stádiu. Lékaři mu tehdy dávali tři měsíce života. Poměrně slušně si ovšem žije dodnes a podle lékařů tak může žít ještě i deset let.
ČTĚTE TAKÉ: BP umístila nový zvon na poškozený vrt. Čeká výsledky
Jak píše na svých internetových stránkách britský list The Daily Telegraph, ropný gigant připouští, že skutečně loboval za to, aby k nějaké dohodě došlo. Obával se totiž, že jinak bude ohrožen jeho kontrakt na těžbu ropy v pobřežních vodách Libye za 900 milionů liber (27,5 miliardy korun). Firma nicméně odmítá, že by byla jakkoli přímo zapojena do vyjednávání o Midžrahího vydání.
"Jak je známo, na konci roku 2007 BP řekla britské vládě, že ji znepokojuje pomalý pokrok učiněný při dojednávání dohody s Libyí o přesunu vězně," napsala BP v prohlášení.
A její mluvčí dodal: "Obávali jsme se, že to bude mít negativní vliv na britské obchodní zájmy, včetně schválení smlouvy o průzkumu ložisek BP libyjskou vládou. Ale rozhodnutí propustit pana Midžrahího v srpnu 2009 bylo přijato skotskou vládou."
Obvinění, že BP radila vládě, aby propustila teroristu, který se podílel na pádu letadla PanAm letícího na lince Londýn-New York, odmítá i britská vláda. Jde totiž o velice citlivou záležitost. Při katastrofě v roce 1988 zahynulo 270 lidí, z nichž většina byli Američané. Libye dlouho nechtěla souhlasit s vydáním podezřelých k soudu do Británie. Nakonec tak ale učinila. Proces začal v roce 2000 a o rok později byl odsouzen pouze Midžrahí.
Tato záležitost je další ranou pro obraz BP, který už značně poškodil únik ropy z poškozeného vrtu. Skvrna od dubna zamořuje rozsáhlé oblasti amerického pobřeží. Firma, která má významné obchodní aktivity ve Spojených státech se snaží penězi i kampaněmi zlepšit svůj obraz. Lobbování za vydání odsouzeného teroristy do Libye jí však, zvláště v USA, příliš nepomůže.
Foto: www.profimedia.cz, ČTK/AP