Británie: Brown bojuje proti téměř jisté prohře
31.05.2009 13:43
Britský premiér Gordon Brown se snažil zmírnit pokles své Labouristické strany před čtvrtečními evropskými volbami a přislíbil rozsáhlé reformy, které by měly pomoci "vyčistit" parlament. Další průzkum dnes ukázal, že podpora vládních labouristů poklesla hluboko pod dvacet procent.
Podle průzkumu, který dnes zveřejnil nedělník The Sunday Telegraph, by v evropských volbách opoziční konzervativci získali podporu 29 procent, liberální demokraté 20 a labouristé 17 procent voličů. I tento průzkum ukázal vzestup menších stran po skandálu kolem poslaneckých výdajů.
ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno: britská ekonomika po 30 letech na novém minimu
Šéf britské sněmovny kvůli skandálu odstoupil
Skandál s účty bere voliče labouristům i konzervativcům
Nejvíce si polepšili zelení s jedenáctiprocentní podporou a teprve za nimi je s deseti procenty Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která prosazuje odchod Británie z EU. Xenofobní Britskou národní stranu (BNP) by volilo pět procent Britů.
Pokud by se nyní volil britský parlament, konzervativci by získali 40 procent hlasů, liberální demokraté 25 a labouristé 22 procent hlasů. Je to poprvé od roku 1987, kdy labouristé v takovém průzkumu skončili třetí.
Brown chce parlament "vyčistit"
I když se poslanecký skandál týká všech politických stran, nejvíc na něj doplácejí labouristé, když 54 procent Britů si myslí, že z něj vycházejí nejhůře. Více než polovina dotázaných je pro parlamentní volby do konce roku.
Nicméně Brown, který musí volby vyhlásit do června 2010, dnes v televizním rozhovoru takovou variantu odmítl. Zdůraznil, že se chce soustředit na ekonomickou krizi a před volbami představit rozsáhlý reformní zákon, který by měl pomoci "vyčistit" parlament a zavést pravidla jednání pro poslance. Na dotaz, zda by jako šéf konzervativců David Cameron podpořil trestní stíhání poslanců, kteří porušili nejen parlamentní předpisy, ale i zákon, řekl, že by se tomu nevyhýbal.
Brown odmítl, že by i po nepříznivém výsledku voleb zvažoval demisi. Podle listu The Times ale připravuje hned na pátek po čtvrtečním hlasování rozsáhlé změny v kabinetu, kde by měl na postu ministra financí vystřídat Alistaira Darlinga nynější ministr školství a Brownův spojenec Ed Balls.
Cameronova hypotéka
K Darlingově demisi vyzval dnes i liberálnědemorkatický stínový ministr financí Vincent Cable. Důvodem je fakt, že si Darling nechal proplatit výdaje na daňového poradce.
Do titulků se dnes dostal i David Cameron.
Pravicový bulvární nedělník The Mail on Sunday napsal, že Cameron si vzal v roce 2001 hypotéku 350 tisíc liber na dům ve svém volebním okrsku v hrabství Oxfordshire, jejíž splátky si nechal v maximální míře proplácet. Jen čtyři měsíce poté, co si vzal tuto hypotéku, splatil zbývajících 75 tisíc liber hypotéky na svůj soukromý dům v Londýně.
List napsal, že Cameron neporušil žádná pravidla - jako většina obviňovaných poslanců. Cituje ale finančního experta, podle něhož mohl ušetřit 22 tisíc liber státních peněz, kdyby nechal soukromou londýnskou hypotéku "dojet" a půjčil si o zmíněných 75 tisíc liber méně na poslanecký dům v Oxfordshire.
Foto: ČTK/AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.