Británie si<span> tvrdě došlápla</span> na karibskou kolonii

Zahraničí
17. 8. 2009 07:00
Tropický ráj láká turisty z celého světa.
Tropický ráj láká turisty z celého světa.

Tropický ráj láká turisty z celého světa.Spojené království rozpustilo vládu a pozastavilo platnost ústavy zámořského teritoria Turks a Caicos, které se nachází na jihovýchod od Baham. Londýn svůj postup zdůvodňuje systematickou korupcí na ostrově. Vyhozený premiér ostrova však mluví o koloniální diktatuře.

Ostrovy byly donedávna známé jen jako ráj plný kilometrových pláží, pestrobarevných korálových útesů a slunce. K dokonalosti mu však zcela zřejmě chybí efektivní vláda. Britským úřadům nyní došla trpělivost a zrušily autonomii souostroví. Zjistili totiž, že místní politici, především bývalý premiér Michael Misick, se obohacovali na prodeji pozemků z majetku britské koruny. Jeden z těchto případů se týkal i slovenského investora s vazbami na premiéra ostrova i českou pobočku investiční skupiny J&T.

V pátek večer tedy ministerstvo zahraničí v Londýně zatáhlo za záchrannou brzdu. Guvernér Chris Bryant vyhlásil, že ostrov bude nyní přímo spravovat guvernér Gordon Wetheller, zástupce Jejího veličenstva v hlavním městě Cockburn Town. Británie rozpustila ostrovní parlament, platnost ústavy, která ostrovům garantuje autonomii, je na dva roky pozastavena. Nyní jsou ostrovy fakticky britským protektorátem.

Sluníčko, korupce, protekce

V červenci 2008 dospěla komise britského ministerstva zahraničí k názoru, že má „množství informací poukazujících na systematickou korupci" v zemi. „Jsou zde jasné známky politické amorality a nedospělosti a obecně nekompetentního spravování země," stojí ve zprávě komise.

Pláž na ostrově Gran Turk.Sesazený premiér Galmo Williams obviňuje Londýn z rekolonizace ostrova. Demokraticky zvolená vláda bude podle něj nahrazena diktaturou jednoho muže, tedy guvernéra. "Je to velmi smutný den pro Turks a Caicos. Našim občanům byla odepřena demokracie," řekl Williams.

Williamsův předchůdce Misick rezignoval letos v březnu, všechna obvinění z korupce však popřel a upozornil, že na ostrov, který žije především z turismu, přitáhl důležité zahraniční investice. Právě jeho  nadstandardní vztahy se zahraničními investory, které od roku 2003 Misickovi vynesly několik milionů dolarů, jsou Londýnu trnem v oku.

J&T a podezřele levný pronájem

Slovenský deník SME několikrát psal o případu podnikatele Mária Hoffmana, který chtěl na ostrově Salt Cay postavit spolu s Misickem a několika dalšími členy ostrovní vlády luxusní hotelový komplex. V roce 2006 získal do pronájmu státní pozemky za 239 dolarů na rok, a to přímo na 99 let. Odhadovaný roční tržní pronájem by se přitom v této lukrativní lokalitě vyšplhal na 194 tisíc dolarů..

Satelitní pohled na ostrov Salt Clay.Před dvěma lety dostali Misick a jeho žena půjčku šest milionů korun od pražské pobočky J&T. Jako záruku poskytl přitom jen akcie Hoffmanova podniku, které údajně patřily jeho bratru. Banka tvrdí, že byl úvěr schválen standardním způsobem.

Se spolumajitelem J&T Patrikem Tkáčem se podle SME Misick zná od roku 2005 právě přes Mária Hoffmana.

Tento případ je přitom podle vyšetřování jen jednou z mnoha ukázek postupů, kterými se politická reprezentace ostrova obohacovala. Není proto překvapivé, že velká většina ostrovanů podle průzkumů s krokem Velké Británie souhlasí. Londýn slíbil, že na ostrově do roku 2011 uspořádá nové volby.

Foto: Wikimedia Commons

Autor: - kpa -

Další čtení

Po celých Spojených státech se uskuteční přes 1000 demonstrací proti Trumpovi

Zahraničí
5. 4. 2025

Ruský útok na Kryvyj Rih si vyžádal nejméně 16 životů, přes 50 zraněných

Zahraničí
4. 4. 2025

Lipavský je maximálně skeptický k ruskému přístupu k jednání o příměří

Zahraničí
4. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ