Ministerstvo obrany se údajně chystá během volební kampaně omezit přístup britských novinářů k vojákům v Afghánistánu. Také jeho webové stránky mají být mnohem zdrženlivější.
Volby v Británii se blíží a kampaň se začíná rozjíždět. Vzhledem k tomu, že poslední měsíce byly plné obvinění na adresu labouristických vlád, že nezajistily vojákům dostatečné vybavení pro Afghánistán a tím způsobily vysoké ztráty, snaží se vláda, aby něco podobného nepokračovalo během kampaně.
ČTĚTE TAKÉ: Bašta Talibanu v Hílmandu je pod kontrolou spojenců
Podle interního dokumentu, který získal deník The Daily Telegraph, by mělo zanedlouho odzvonit cestám britských novinářů na frontu za vojáky a taktéž vysocí důstojníci nebudou smět vystupovat na veřejnosti a hovořit s médii. Webové stránky ministerstva obrany mají být "očištěny" od "materiálů nezakládajících se na pravdě" a textů obsahujících názory vojáků na válku.
Dokument se objevil na veřejnosti krátce poté, co byl labouristický premiér Gordon Brown obviněn, že zneužívá britské vojáky jako „rekvizitu" pro vlastní politické cíle. Důvodem bylo, že minulý týden, krátce po výpovědi před takzvanou Chilcotovou komisí o irácké válce, se vydal do Afghánistánu na návštěvu vojáků, čímž si zajistil publicitu a odvedl pozornost od Iráku.
Válka v Afghánistánu bude zřejmě v Británii jedno z horkých předvolebních témat. Včera potvrdilo ministerstvo obrany, že o víkendu zahynul při přestřelce britský voják, čímž se zvýšil počet mrtvých od počátku konfliktu na 271. Minulý rok překonaly britské ztráty v Afghánistánu i konflikt o Falklandy.
V interním dokumentu ředitel medií a komunikace ministerstva Nick Gurr napsal, že zřejmě od konce tohoto měsíce nebudou moci trávit britští novináři čas s vojáky na frontě (tzv. "embeding"). Pobyt s vojáky je přitom jeden z mála relativně bezpečných způsobů pro cizince ze Západu, jak referovat o situaci v Afghánistánu. Toto omezení se ovšem nebude týkat zahraničních novinářů.
Jak připomíná The Daily Telegraph, v Británii ministerstva tradičně v době probíhající volební kampaně omezují informování o svých činnostech, aby neovlivnily volby. Jde o tzv. období "purdah" (doslova závoj muslimek; přeneseně to znamená "zakrýt"). Nicméně je bezprecedentní, aby v období před volbami byli omezováni novináři. Co se týče zákazu důstojníků, aby veřejně vystupovali, ten je způsoben i rostoucí kritičností představitelů britských ozbrojených sil na adresu ministerstva a potažmo vlády.
Předseda Federace britských ozbrojených sil Douglas Young vyjádřil nad rozhodnutím ministerstva překvapení: "Nic podobného se nestalo v roce 1945 - nebyl důvod omezovat novináře kvůli tomu, že se konaly volby, a já nevidím důvod, proč by se to mělo dít dnes. Zastavíme v tomto období válečné operace? Samozřejmě že ne, a pokud pokračují operace, musí o nich být normálním způsobem informováno."
Foto: ČTK/AP