Několik tisíc stoupenců krajní pravice demonstrovalo v Lutonu na výzvu Anglické ligy obrany (EDL). Demonstrovalo se na sever od Londýna proti muslimským přistěhovalcům. Silné oddíly policie se hlavně snažily, aby nedošlo ke srážkám s antifašisty, kteří na jiném místě města pořádali protidemonstraci. K žádným vážnějším incidentům do odpoledních hodin v Lutonu nedošlo.
Kolem tří tisíc extremistů pochodovalo za skandování hesel odmítajících "muslimy, co kladou bomby" a pod transparenty s nápisy "Žádné další mešity". Na demonstraci dohlížela asi tisícovka policistů, kteří chtěli zamezit hlavně tomu, aby se pravičáci nedostali do potyček se stoupenci antifašistických organizací, kteří pořádali svůj antimítink v jiné části Lutonu. Tam se jich sešlo ale jen několik stovek.
Cameron proti přílišnému multikulturalismu
Tyto dvě demonstrace, o jejichž konání se vědělo dlouho dopředu, se náhodně uskutečnily ve stejný den, co premiér David Cameron na bezpečnostní konferenci v Mnichově údajně prohlásil, že politika multikulturalismu zkrachovala. Cameron spíše naznačil, že zkrachovala politika přílišné "tolerance" vůči těm, kdo odmítají západní hodnoty. Vyslovil se pro "aktivnější a svalnatější liberalismus", pro aktivnější obranu rovnosti práv, právního státu a posílení národní identity v Británii.
"Je čas otočit stránku od politiky minulosti, která neuspěla," řekl Cameron na adresu islámského extremismu v Británii. Premiér je přesvědčen, že Evropa byla příliš tolerantní jak k islámskému extremismu, tak k pravicovému extremismu.
Organizace EDL tvrdí, že je nerasistická a že byla založena, aby čelila radikálnímu islamismu. Na dřívějších demonstracích se ale její členové často dostávali do potyček s policií, skandovali protimuslimské slogany a neštítili se ani nacistických pozdravů.
Luton nebyl vybrán pro dnešní demonstraci krajní pravice náhodně. Má asi 200 tisíc obyvatel, z čehož je 15 procent muslimů, zatímco v celostátním měřítku jejich podíl činí jen 2,6 procenta.
Byl to také Luton, kde si dali schůzku čtyři pachatelé bombových atentátů v londýnském metru, než v roce 2005 odjeli do metropole, nechali se vyhodit do vzduchu a usmrtili přitom 52 nevinných lidí. Také pachatel atentátu loni v prosinci ve Stockholmu, který zahynul při převozu výbušniny, bydlel v Lutonu.