Schází chůvy
Britské rodiny už pociťují dopady brexitu, chybí jim au pair
21.07.2017 05:45
Ačkoli jednání o odchodu Británie z Evropské unie sotva začala, řada britských rodin s dětmi už začala pociťovat problémy, které brexit může přinést. Výrazně totiž klesl počet mladých lidí ze států evropské sedmadvacítky, kteří chtějí ve Spojeném království pracovat jako au pair.
"Ovlivnil to brexit, o tom není sporu," uvedla Rebecca Haworthová-Woodová, předsedkyně asociace BAPAA. Ta sdružuje agentury, které především mladým dívkám ze zahraničí zprostředkovávají práci v britských rodinách s dětmi. "Odhaduji, že počet žádostí o práci au pair v Británii klesl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku nejméně o polovinu."
Přitom už počet žádostí podaných v prvním pololetí 2016 byl podle Haworthové-Woodové mnohem nižší než ve srovnatelném období roku 2015. Na konci loňského června Britové v referendu odhlasovali odchod své země z Evropské unie. Právě to podle předsedkyně BAPAA způsobilo "nejistotu".
Podle agentury AFP přivítá každý rok au pair ve své domácnosti asi 40 tisíc britských rodin. Nejčastěji jako au pair pracují mladé dívky, které si chtějí zlepšit znalost angličtiny, cestovat a zároveň zadarmo bydlet a trochu si přivydělat péčí o děti. Dosud přitom vždy převažoval počet žádostí o práci au pair nad poptávkou, nyní se ale tento trend začíná obracet. Řada Britů si podle AFP začala stěžovat na on-line fórech, že nejsou schopni chůvu najít.
"Je to hrozný rok. Běžně míváme přes sto žádostí. Letos ale musím žádosti posílat já - dívkám, které dostaly už stovku odpovědí," napsal jeden z rodičů na fóru Mumsnet. "Nakonec jsme někoho našli, ale byla to těžká práce. Zatracený brexit," dodal. "Agentura nás informovala, že teď do Británie skoro nikdo nechce," napsal další zklamaný rodič.
Problém tkví v nejistotě, kterou občané sedmadvaceti zemí EU pociťují ohledně cestování a pobytu v Británii po odhlasovaném brexitu. Právě snaha zastavit volný pohyb osob byla jedním z hlavních motivů, proč se řada Britů rozhodla podpořit odchod své země z EU.
Podle německé agentury AuPairWorld klesl počet žádostí o brigádu v britských rodinách z 21 tisíc v první polovině roku 2015 na 12 tisíc v první půlce letošního roku. "Můžeme jen spekulovat o příčinách poklesu, ale může to klidně souviset s brexitem a s nejistotou kolem něj," uvedla mluvčí agentury Susanne Beckerová. Žadatele podle ní mohlo odradit, že by mohli být nuceni žádat o víza.
Podle Haworthové-Woodové ale kromě brexitu mohlo roli sehrát ještě něco jiného: nedávné teroristické útoky v Manchesteru a v Londýně. "Chceme ale, aby mladí Evropané věděli, že jsou u nás více než vítáni," prohlásila předsedkyně britské asociace BAPAA.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.