Britský premiér Gordon Brown utržil další úder, když dnešní list The Daily Telegraph otiskl podrobnosti poslaneckých náhrad, které uplatňoval on i členové jeho kabinetu. Podle nich si Brown nechal proplatit peníze, které zaplatil svému bratrovi za úklid svého londýnského bytu.
Stejně tak si další ministři nechali proplácet nový nábytek či peníze za místní daně. Přestože ministři tvrdí, že jednali v rámci pravidel, aféra kolem poslaneckých náhrad bezpochyby politicky uškodí Brownovi i jeho vládě v době vrcholící ekonomické krize a rostoucí nezaměstnanosti.
ČTĚTE TAKÉ: Choť ministryně sledoval porno. Za státní peníze
Detaily účtů členů labouristické vlády otiskl konzervativní The Daily Telegraph. Rovněž pravicový bulvární Daily Mail komentoval jejich obsah titulkem "Naprosto skandální".
Brownův úřad obvinění odmítl. Jeho mluvčí prohlásil, že Brown v době, kdy byl ještě ministrem financí, pověřil svého bratra, aby se postaral o úklid bytu. Ten najal firmu, která uklízela jeho byt i byt Gordona Browna. Ten si jen nechal proplatit částku 6577 liber (skoro 200 tisíc korun), tedy kolik zaplatil v letech 2004 až 2006 za polovinu účtu úklidové firmy.
Sporné náklady se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na své londýnské bydliště. V Británii mají všichni členové vlády zároveň poslanecký mandát.
Ministr spravedlnosti Jack Straw si nechal třeba proplatit místní daň, přestože na ni dostal od londýnských úřadů poloviční slevu. Straw pak částku vrátil.
Ministryně pro obce a místní zastupitelstva Hazel Blearsová si nechala zaplatit nábytek za pět tisíc liber a měnila kvůli tomu třikrát londýnskou adresu. Stejně tak si Gordon Brown nechal dvakrát proplatit jeden účet 153 liber za instalatéra. Podle Downing Street šlo o omyl a premiér částku již vrátil.
Podle listu The Guardian se nezdá, že by někdo z ministrů porušil poslanecká pravidla, ale i tak jsou zveřejněné podrobnosti pro vládu nepříjemné. The Daily Telegraph tvrdí, že ministři se snažili z možností, které jim systém poskytuje, co nejvíc vytěžit. Podle listu si 646 členů Dolní sněmovny za poslední rok nechalo proplatit 93 milionů liber v náhradách.
Vůdkyně sněmovny Harriet Harmanová připustila, že "to nevypadá dobře a že lidé jsou pobouření". Hájila nicméně sněmovnu s tím, že "není poznamenána korupcí jako v jiných politických systémech".
Málo hlasů pro reformu
Zdůraznila současně potřebu reformy poslaneckých náhrad, kterou se paradoxně v minulých týdnech snažil Brown prosadit, ale nesehnal pro ni dost poslaneckých hlasů ani ve své Labouristické straně.
Opoziční konzervativci i liberální demokraté se zatím zdrželi snah získat v aféře politický kapitál. Jejich poslanci mají totiž obdobné problémy a The Daily Telegraph uvedl, že hodlá v příštích dnech zveřejnit údaje i o nich.
Parlament na každý pád zveřejní v polovině července dva miliony poslaneckých účtů poté, co prohrál soudní bitvu v rámci zákona o svobodě informací.
Poslanec Stuart Bell již v minulých týdnech tvrdil, že informace o těchto účet jsou "na prodej" již nyní, ale odmítl říci, kdo je nabízí.
The Guardian napsal, že disk s detaily poslaneckých účtů byl nabídnut několika listům za šestimístnou sumu. The Daily Telegraph odmítl uvést, zda za své informace zaplatil.
I když Brownův úřad nepopřel pravdivost informací listu, zdroje na Downing Street tvrdí, že jejich nynější publikace je politicky motivovaná.
Za měsíc jsou evropské a místní volby a Brownův kabinet utrpěl v posledních týdnech několik politických porážek. Objevují se spekulace, zda vůbec dovede labouristy až do parlamentních voleb, které musejí být do června příštího roku. Labouristé dlouhodobě zaostávají za konzervativci v průzkumech o 15 až 18 procentních bodů.
Foto: ČTK/AP, Reuters