Britští <span>liberální demokraté</span> si před volbami mnou ruce

Zahraničí
14. 4. 2010 15:25
Usměvavý šéf liberálních demokratů Clegg.
Usměvavý šéf liberálních demokratů Clegg.

Usměvavý šéf liberálních demokratů Clegg.Vyrovnané vyhlídky voleb v Británii posilují liberální demokraty. Ti by v případě volebního vítězství rozdělili velké banky a snížili daně střední třídě. Vyplývá to z dnes zveřejněného programu třetí největší britské strany před nadcházejícími volbami, které podle nejnovějších průzkumů slibují nejvyrovnanější souboj za posledních 20 let.

Předvolební programy liberálních demokratů v minulosti obvykle nevyvolávaly mnoho pozornosti, protože v britském většinovém volebním systému zůstávali věčnými outsidery.

Nyní však vše ukazuje na to, že žádná ze dvou hlavních stran nezíská nadpoloviční většinu a liberální demokraté budou hrát klíčovou úlohu při sestavování vlády.

Potvrdily to i dva průzkumy, které dnes zveřejnily britské listy. Podle ankety v deníku The Times se náskok dlouhodobě vedoucích konzervativců smrskl na tři procenta. Ve volbách, které budou 6. května, by pro ně hlasovalo 36 procent Britů, pro vládní labouristy 33 a pro liberální demokraty 21 procent. Anketa v listu The Independent dává toryům 36 procent, labouristům 31 a liberálním demokratům 19 procent.

Takový výsledek by v britském většinovém systému znamenal zhruba vyrovnaný počet křesel pro obě hlavní strany, případně by přinesl nejvíc křesel konzervativcům. Nepřinesl by jim však nadpoloviční většinu nezbytnou k vytvoření vlády a jazýčkem na vahách by byli liberální demokraté, kteří vznikli v roce 1988 spojením tradiční Liberální strany a sociálních demokratů.

Premiér Brown s manželkou Sarah na předvolebním turné.Zdá se, že s "nerozhodným" výsledkem jsou srozuměni i voliči. Podle průzkumu The Times je 32 procent pro to, aby volby přinesly parlament bez rozhodující většiny, 28 procent si přeje nadpoloviční většinu pro torye a 22 pro labouristy.

Británie zažila menšinovou vládu naposledy v roce 1974 a jen na osm měsíců.

Většina voličů liberálních demokratů si přeje spojenectví s labouristy, ale šéf strany Nick Clegg zatím odmítá uvést, koho by v povolebním vyjednávání podpořil. Při prezentaci volebního programu dnes kritizoval obě hlavní strany a vyčítal jim, že jejich sliby nejsou důvěryhodné.

To je prý v kontrastu se záměry liberálních demokratů, kteří přinášejí "naději a věrohodnost". Jejich serióznost má potvrzovat i to, že nevylučují v boji s rozpočtovým deficitem zvýšení daní.

Britské volby 2010.Dnes však Clegg slíbil snížení daně z příjmu střední třídě a lidem s podprůměrnými příjmy. Stejně tak hodlá přinutit velké banky, aby oddělily své investiční operace od tradičního bankovnictví.

Labouristický premiér Gordon Brown dnes v televizním rozhovoru připustil, že měl jako ministr financí usilovat o větší regulaci bank před finančním krachem na podzim 2008.

Připomněl, že byl jako ministr financí v letech 1997 až 2007 pod tlakem bank i konzervativní opozice uvolnit regulace finančního sektoru ještě víc.

Politické strany nyní čekají na výsledek debaty, během níž se ve čtvrtek před televizními kamerami střetnou šéfové tří hlavních stran - Brown, Clegg a předák konzervativců David Cameron. Je to první debata tohoto druhu v dějinách britských kampaní a britští analytici se rozcházejí v názoru, zda může ovlivnit dosud mimořádně vyrovnaný poměr sil před volbami.

Volební průzkum dle výběru alkoholu. Hostinec ve Westminsteru. 

Foto:Graphic News a ČTK/AP 
   

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ