Bojovníci IS
Britští muslimové: Ať dá vláda šanci navrátilcům ze Sýrie
18.04.2017 20:15 Původní zpráva
Co s bojovníky IS po návratu do vlasti? Vězení? Tímto ožehavým tématem se zabývala národní studie Spojeného království. Většina dotázaných mladých muslimů se k radikálnímu řešení nepřiklání, ba naopak jsou pro jejich opětovné začlenění se do společnosti. Pokud prý vláda nedá navrátilcům druhou šanci, najdou si jinou extremistickou skupinu, ke které se připojí.
Touží po vzrušení, začlenění se do nějaké skupiny, aby našli pocit sounáležitosti. Všechny tyto faktory patří k důvodům, proč má Islámský stát tolik mladých rekrutů. "Teenageři, co hledají svoji identitu, jsou snadnou kořistí silného marketingu IS," řekl doktor Imran Awan, profesor kriminologie na Birmingham City University.
Ve Velké Británii v návaznosti na velký počet mladých bojovníků za IS, vracejících se ze Sýrie a Iráku, provedli studii mezi mladými muslimy na téma, jak se zachovat k těmto navrátilcům. Doktor Awan byl výsledkem překvapen. "Netušil jsem, že tolik lidí bude pro rehabilitaci bojovníků," řekl Awan pro deník The Independent.
Průzkumu se podrobilo 25 mladých muslimských mužů a 25 dívek ve věku 14 až 25 let. Profesoři dávali postupně dohromady názory mladých v otázkách, proč si myslí, že tito lidé válčili za radikální skupinu a jak by se s nimi mělo zacházet po jejich návratu ze Sýrie a Iráku.
Většina z dotázaných se shodla, že by měli být bojovníci spíše rehabilitováni než posíláni do vězení. Vláda by jim měla dát šanci se znovu zapojit do společnosti, jinak prý hrozí, že se takzvaní odpadlíci připojí k jiné extremistické skupině. "Když se lidé cítí izolovaní a bez respektu, začnou být naštvaní," upozornil jeden z respondentů.
Stovky Britů
Odhaduje se, že kolem 800 Britů odjelo bojovat do Sýrie a Iráku pod vlajkou džihádistické skupiny. Přibližně polovina z nich se obávala svého návratu domů. V loňském roce vláda přijala pouze 14 ze 400 navrátilců.
"Navrátilec by měl být monitorován, aby se předešlo vytvoření nové teroristické buňky a plánování útoku," řekl Adam Deen, ředitel organizace za boj proti extremismu Quilliam. "V době, kdy se budou radikální skupiny cítit na pokraji sil, začnou aktivovat ty jednotlivce, kterým se podařilo vrátit zpět do země, s cílem spáchat teroristický útok. To vidím jako velký problém," dodal Deen.
Ve Spojeném království byl zřízen dobrovolný program, který je podle Deena účinný. Pomáhá mladým odtrhnout se od extremistických názorů. Navrátilcům jsou k dispozici mimo jiné poradci, psychologové i vyškolení imámové. Doktor Awan doufá, že samotná studie pomůže vládě a policii, aby s mladými muslimy mluvila a zkusila pochopit jejich problémy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.