Boj s migrací
Brusel chce, aby "schengen" hlídala společná evropská stráž
15.12.2015 07:56
Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans představí plány posílení evropské agentury na ochranu unijních hranic Frontex a opatření, která komise chce zavést v souvislosti s plánovaným vznikem evropské pohraniční a pobřežní stráže. Návrhem se pak na plenárním zasedání budou zabývat europoslanci, kteří dnes mimo jiné projednají také výsledky nedávné klimatické konference v Paříži.
Anketa:
Jste ochotni se kvůli boji proti terorismu smířit s myšlenkou, že bude stát kontrolovat vaše telefonické hovory a elektronickou komunikaci, případně že se posílí moc a vliv ozbrojených složek? Tedy že se sníží míra vašich osobních svobod?
-
Ano. 26 %
-
Ne. 35 %
-
Dočasně ano. 38 %
Komise navrhne vytvořit jednotku Frontex, zřejmě až se dvěma tisíci příslušníky, k jejímuž nasazení by mohlo dojít i navzdory námitkám členské země EU, kde by tito muži případně zasahovali. Právě to však u řady evropských politiků včetně českých, slovenských či polských, vzbuzuje pochybnosti.
Jak připomněl například deník Financial Times, šlo by o výrazný přesun pravomocí v rámci EU. Ochrana hranic je totiž odpovědností jednotlivých členských zemí. Její posílení je však mnohými vnímáno jako způsob, jak zajistit přežití schengenského prostoru volného pohybu v době, kdy přes jeho hranice do Evropy přicházejí statisíce migrantů především z Blízkého východu a Afriky.
Poslanci Evropského parlamentu na dnešním plenárním zasedání proberou mimo jiné také výsledky pařížské klimatické konference, na níž se v sobotu téměř dvě stovky států světa zavázaly udržet globální oteplování do konce století výrazně pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriálnímu období.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.