Evropská komise (EK) ve čtvrtek uvedla, že v případě preventivně zadržené lodi německé neziskové organizace, která se podílela na záchraně migrantů ve Středozemním moři, důvěřuje italským úřadům. Informovala o tom italská tisková agentura ANSA. Italská policie ve středu zadržela loď Iuventa organizace Jugend Rettet (JR) kvůli podezření ze spolupráce s pašeráky lidí. Právník organizace ve čtvrtek uvedl, že JR se proti konfiskaci plavidla odvolá.
"Italským orgánům, které se případem zabývají, plně důvěřujeme," řekla mluvčí EK. Dále uvedla, že komise nemá bližší informace, a neví tedy, zda tento krok souvisí bojkotem italského kodexu regulujícího činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů ve Středozemním moři.
Kodex je iniciativou italského ministerstva vnitra. Mezi opatření, jež jsou uvedena ve 13 bodech, patří zákaz vplutí záchranářských lodí do libyjských vod či povinnost posádek těchto lodí umožnit vstup na palubu členům speciálních bezpečnostních složek bojujících proti obchodu s lidmi. Právě kvůli posledně jmenovanému opatření odmítla kodex podepsat organizace JR, ale také Lékaři bez hranic.
EK uvedla, že neziskovým organizacím, které kodex nepodepíšou, bude zamezen vstup do italských přístavů.
"Proti konfiskaci lodi Iuventa se odvoláme," informoval dnes právník Jugend Rettet Leonardo Marino. Odvolání se podle něj nebude týkat pouze lodi, ale také zabavených počítačů a dokumentů. Žádný z členů německé nevládní organizace se sídlem v Berlíně nebyl zatím obviněn.
Zákrok italské policie a pobřežní hlídky se uskutečnil na popud prokurátora Ambrogia Cartosia, podle nějž JR byla ve styku s pašeráky lidí a uzavírala s nimi dohody. Prokurátor ale zdůraznil, že organizaci z toho neplynul žádný zisk a že tato aktivita rozhodně nebyla dlouhodobá a koordinovaná. Posádku lodi k tomu podle prokurátora motivovala záchrana lidských životů.
Fotografie, jež podle všeho ukazují jeden případ, kdy migranti nebyli zachráněni na moři, ale JR je převzala přímo od pašeráků, vzbudily na sociálních sítích velké pobouření.
Populistické a antisystémové Hnutí pěti hvězd, které je podle průzkumů největší politickou silou Itálie, nevládní organizace působící ve Středomoří obvinilo z toho, že uprchlíkům nabízejí "taxislužbu". Separatistická strana Liga severu razí myšlenku, že neziskovým organizacím by měly být zabaveny všechny lodě.
Itálie vyslala ve středu se souhlasem parlamentu armádní plavidla do libyjských vod. Vojáci mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převáděčům migrantů. Italská nezisková organizace Emergency tento krok nazvala "válkou proti migrantům". Obdobně se vyjádřily i Amnesty International a charitativní organizace Oxfam.