Bruselská policie se rozhodla pro větší rozmanitost v rámci policejních složek. V souvislosti s tím, že ve městě žije značný počet muslimů, se úřady zamýšlejí, jak některé z nich nalákat k policii. Pokusy však komplikují loňské teroristické útoky v bruselském metru a na letišti. Premiér země Charles Michel tlačí na policii, aby se k muslimům chovala co nejotevřeněji a dala jim možnost se k ní připojit.
Po bombových útocích v Bruselu, při kterých zemřely desítky lidí, se v belgickém městě rozhořely etnické konflikty. Situace se tak vrátila do doby, kdy se na muslimy hledělo skrz prsty. Své o tom ví i 48letý důstojník marockého původu Tarek Chatt, který se přidal k policii v roce 1999. Šlo o období, v němž se usilovalo o nábor menšin k policejním složkám. Chatt se narodil ve čtvrti Molenbeek, kde se sdružuje velká komunita muslimů a odkud pocházejí i radikální islamisté, kteří provedli útoky v Paříži a Bruselu. Nyní se nechvalně proslulá čtvrť stala součástí jeho pracovní náplně u policie.
"Tehdy to pro mě bylo těžké. Lidé z mé čtvrti mě brali za práskače," vypráví Chatt. Nyní jsou však rádi, že vidí v policejní uniformě někoho severoafrického původu. Skutečnost, že s nimi sdílí stejnou kulturu a jazyk, mu pomáhá vytvořit silný vztah s lidmi z této čtvrti, kteří často mluví pouze arabsky. "Často překládám pro svou kolegyni, když se vydáme na obhlídku," říká Chatt.
Napjaté vztahy
Po atentátech se vztahy mezi policií a muslimskou menšinou zhoršily a jsou velmi napjaté. Dokládají to i informace z organizace pro lidská práva vyjadřující nespokojenost nad nárůstem počtu stížností ohledně rasismu ze strany policie. Organizace uvedla, že ví nejméně o dvou desítkách případů, kdy příslušníci policie používali rasistické nadávky a využívali i fyzického násilí při zatýkání osob arabského původu.
Náborový program
Problémy se však vyskytly i uvnitř samotné policie. Policejní komisař Theo Van Gasse ze severní části Belgie tvrdí, že i přes veškeré snahy o lepší integraci menšin ví nejméně o čtyřech policistech pod jeho vedením, kteří čelí rasistickému posměchu. "Pokud neumíme udržet rozmanitost v rámci policie, jak to chceme zvládnout venku?" řekl.
Vedení policie tak pomalu, ale jistě dochází k závěru, že při kontrolách čtvrtí jako Molenbeek může být velkou výhodou mít mezi policisty i muslimy. Brusel však nábor nových lidí z menšin příliš neulehčuje. Nováčky čeká dlouhý a velmi striktní náborový program.
Chatt tvrdí, že se ho mladí lidé ze zmiňované čtvrti ptají, jak se dostat k policii. " Existuje mnoho těch, kteří by se na tuto práci hodili, ale bohužel se jim nepodaří místo získat," vysvětluje situaci důstojník.
Policie v Antverpách se rozhodla striktní a těžkopádný náborový systém obejít. Zahájila pilotní náborový program, jenž se týká místních obyvatel, zejména migrantů. Pokud bude projekt úspěšný, úřady budou uvažovat o zavedení programu na celostátní úrovni.