<span>Bruselské letiště</span> v dopravní špičce? Prázdno a ticho

Zahraničí
16. 4. 2010 12:40
U naprosté většiny letů na tabuli svítí nápis &quot;zrušeno&quot;.
U naprosté většiny letů na tabuli svítí nápis &quot;zrušeno&quot;.

U naprosté většiny letů na tabuli svítí nápis Vulkanický prach pohybující se nad Evropou zastavil provoz na velkém množství letišť po celé Evropě. Všichni čekají, kdy se začne opět létat, ale předpovědi nejsou příliš dobré. Vlakové spoje jsou vyprodané. Poslední šancí je obrnit se trpělivostí, nebo si půjčit auto.

Paulo Marquis z Portugalska přiletěl do Bruselu na jednodenní jednání. V pátek ráno už měl být dávno doma. Místo toho se prochází po téměř prázdném bruselském letišti Zaventem, které je, podobně jako desítky letišť po Evropě, uzavřeno kvůli vulkanickému prachu.

K TÉMATU: Sopečný mrak zavře pražskou Ruzyni v pravé poledne

"Zamluvil jsem si několik letů domů, ale prakticky nemám šanci. Vlakem se jet nedá, protože jsou všechny plné," řekl Marquis on-line deníku TÝDEN.CZ. "Agentura se o mě postarala a zařídila mi hotel. Ale nechce se mi tady zůstat přes víkend. Asi si budu muset najmout auto."

Moderní technika kapituluje před jednou jedinou sopkou.V podobné situaci jako Paulo Marquis jsou desetitisíce lidí. V Bruselu byl největší nápor včera v podvečer, kdy bylo jasné, že z letiště neodletí žádný stroj. Zaventem je poměrně velké letiště a v pátek v ranních hodinách vypadá obvykle jako úl. Tomu, kdo na něj přišel dnes, se ale naskytl unikátní pohled -bylo na něm pouze pár cestujících, kteří se buď vyptávali personálu, nebo polehávali na sedačkách.

Zdálo se, že personál letiště je jednoznačně v převaze.

U naprosté většiny letů na tabuli svítí nápis "zrušeno", pouze u některých je nápis "zpoždění". To se týkalo například ranního letu do Dillí, kterým měl letět i autor tohoto textu. V tomto případě šlo o "sekundární efekt" - inkriminovaný stroj není na letišti v Bruselu, ale ještě ani neodlétl z Toronta.

"Určitě nepoletíme během odpoledne, ale zatím předpokládáme, že bychom mohli odletět ještě před půlnoci," trpělivě vysvětluje několika pasažérům pracovnice společnosti Jet Airways. "Ale také je možné, že neodletíme dříve jak zítra. Každopádně přijďte dnes v osm večer. Nechoďte později, protože by se mohlo stát, že se do letadla nedostanete."

Odklonění letů se nevyhnulo ani politikům.Důvod je jednoduchý - letenek je obvykle prodáno více, než je kapacita letadla, a navíc, za této situace, kdy je mnoho letů zrušených a přesunutých, zájemců o volná místa v letounech bude více než dost.

Muž středního věku stojí před elektronickou tabulí na Zaventem a trochu nešťastně ji sleduje. Hledá, jestli se tam zázrakem neobjeví nějaký let do Záhřebu. Nepřál si sice sdělit své jméno, ale ochotně vypráví, že pracuje pro OSN v Burundi a nyní má čtyřtýdenní dovolenou.

ČTĚTE TAKÉ: Islandská sopka ochromila leteckou dopravu v Evropě

"Jsem už tady druhý den. Letěl jsem z Bujumbury do Bristolu a odtud sem. Bohužel jsem si včera zvolil pozdější odlet z Bruselu. Pokud bych si zamluvil dřívější, tak bych už byl doma," říká s tím, že si asi najme auto a za nějakých 15 hodin bude v Záhřebu. "Je to lepší, než trávit dovolenou tady. No, začala moc pěkně."

Satelitní snímek postupu sopečného prachu nad Evropu.Čtvrteční erupce sopky na Islandu postupně zastavila provoz na většině letišť ve střední a severní Evropě. Jde o kolaps, jaký Evropa ještě nezažila. Podobnou situaci si pamatují pouze ve Spojených státech, kdy byl v celé zemi přerušen letový provoz po teroristických útocích z 11. září 2001.

Vulkanický prach, který větry "přesunují" nad Evropou, může způsobit i pád letounu, pokud se dostane do motorů. Přitom jde o neviditelné nebezpečí. Mrak prachu je vysoko v atmosféře, takže ten, kdo by očekával, že na zemi bude přítmí, se mýlí.

Odklonění letů se nevyhnulo ani politikům. Například norský premiér musel ze Spojených států letět do Madridu, protože letiště v Norsku jsou uzavřená. A problémy má také německá kancléřka Angela Merkelová, která byla na jaderném summitu ve Washingtonu a pak přelétla do kalifornského Stanfordu, kde dostala čestný doktorát a také se setkala s guvernérem a bývalým rakouským občanem Arnoldem Schwarzeneggerem.

Nyní je jisté, že nepoletí do Berlína, a může jenom doufat, že přistane severněji než její norský kolega.

Foto: František Šulc a ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ