Bruselští varují Kreml kvůli Ukrajině. Rusnok zdrženlivější

Zahraničí
29. 11. 2013 14:50
Prezident EU Rompuy použil vůči Moskvě tvrdší slova.
Prezident EU Rompuy použil vůči Moskvě tvrdší slova.

Evropská unie nepřipustí, aby Rusko vetovalo její vztahy s postsovětskými republikami. Prohlásil to dnes na závěr dvoudenního summitu Východního partnerství ve Vilniusu předseda Evropské komise José Barroso. Zdůraznil, že doba omezené suverenity je minulostí. Šéf unijní exekutivy tak reagoval na to, že Ukrajina odmítla podepsat asociační dohodu, což měla původně učinit dnes na vilniuském summitu.

Unijní představitelé mají za to, že Ukrajina si podpis krátce před summitem rozmyslela na nátlak Moskvy a sám Kyjev její vliv na své rozhodování nepopírá.

"Nemůžeme připustit veto třetích zemí" vůči naší vůli po sbližování s těmito státy, citovala Barrosa média. Šéf Evropské komise dodal, že "období omezené suverenity v Evropě je minulostí".

Ukrajinský prezident Janukovyč (vlevo) a český eurokomisař pro rozšíření Füle."Ruskému tlaku se nepodvolíme," varoval Moskvu neobvykle jasnými slovy také unijní prezident Herman Van Rompuy.

Pojem "omezená suverenita" byl za studené války součástí takzvané Brežněvovy doktríny, jíž se řídila sovětská zahraniční politika. Podle ní byla hrozba odklonu některé ze zemí sovětského bloku od socialismu záležitostí všech ostatních socialistických států.

Sovětský svaz si tím prakticky vyhradil právo intervenovat v libovolné zemi. Doktrína ospravedlňovala také okupaci Československa v roce 1968 a Afghánistánu v roce 1979.

"Určitě tam tlak byl," přisadil si dnes francouzský prezident François Hollande a dodal domněnku, že Moskva na Kyjev tlačila "hlavně prostřednictvím plynu". Kreml Ukrajinu od podpisu asociační dohody odrazoval nabídkou půjček a slev a také hrozbou bolestných sankcí a obrovských účtů za plyn.

Hlavní příčiny odmítnutí Ukrajiny podepsat asociační dohodu s unií spočívají podle českého premiéra Jiřího Rusnoka v politické a ekonomické situaci země. Nicméně i EU mohla být v něčem pružnější, poznamenal premiér po skončení summitu Východního partnerství ve Vilniusu.

Předseda české vlády poukázal na to, že velkou roli hraje z ukrajinského hlediska časový horizont. "Myslím, že krátký a střední horizont převážily v jejich zájmech nad horizontem dlouhodobým. A to se mi zdá být klíčový problém, proč k tomu očekávanému podpisu asociační dohody nedošlo," řekl.

Východní partnertsví jedná ve Vilniusu.

Rusnok ujistil, že postoj Česka se nemění. Je nadále pro ponechání otevřených dveří jak Ukrajině, tak dalším východním partnerům. ČR podle něj chce být v tomto procesu aktivní a nabídla, že příští rok na jaře uspořádá v Praze konferenci, jež by "agendu Východního partnerství udržovala v chodu na pokud možno nejvyšší úrovni".

Další již naplánovaný summit Východního partnerství se má konat v Rize až v roce 2015.
Podle premiéra z nezdaru podpisu dohody o přidružení Ukrajiny plyne pro EU poučení. "Možná musíme být trochu akčnější v tom, co jsme schopni našim partnerům na východě nabídnout a jak rychle," uvedl.

Mnoho Ukrajinců je z rozhodnutí prezidenta Viktora Janukovyče nepodepsat dohodu o přidružení k EU rozčarováno. I dnes vyšly do ulic Kyjeva tisícovky demonstrantů.

Autor: - red -, ČTK , DPA, APFoto: archiv Evropské komise , ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Papež pozdravil věřící, poselství Městu a světu ale přednesl ceremoniář

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Poplatek za vstup do Benátek je protiústavní šílenství, uvedl exstarosta

Zahraničí
20. 4. 2025
ilustrační foto

Chystáte se do USA? Na hranicích vám mohou prohledat mobil i bez důvodu

Zahraničí
20. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ