Aliance bulharských nacionalistů Jednotní vlastenci, která skončila v nedělních předčasných volbách třetí, vyzvala dvě nejsilnější strany v zemi, aby společně vytvořily velkou tříčlennou koalici. Řekl to šéf vlastenců Valeri Simeonov a dodal, že reakce na jeho návrh nebyly "hysterické". Ani vítězná strana GERB expremiéra Bojka Borisova, ani druzí socialisté nejsou s to vytvořit vládu bez koalice.
Borisovovo hnutí Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) v neděli podpořilo 32,64 procenta zúčastněných voličů, což mu vyneslo ve 240členném Lidovém shromáždění 95 křesel. Bulharská socialistická strana (BSP), respektive jí vedená levicová koalice, dostala 27,12 procenta hlasů a obsadí 80 křesel.
Aliance Jednotní vlastenci si připsali 9,06 procenta hlasů a budou mít 27 poslanců.
Kromě těchto tří politických sil se do parlamentu dostaly již jen dvě strany. Jednou je nejsilnější strana zastupující tureckou menšinu Hnutí za práva a svobody (DPS), pro které hlasovalo 9,04 procenta zúčastněných voličů a které tak bude mít ve sněmovně 26 zástupců. Nejmenší parlamentní klub s 12 poslanci vytvoří liberální strana Vůle, jejímž vůdcem je podnikatel Veselin Mareški.
Očividným "jazýčkem na vahách" při formování vládní koalice jsou Jednotní vlastenci. Jak Borisov, tak zejména předsedkyně BSP Kornelija Ninovová dali vzájemně najevo, že o "velkou koalici" s hlavním protivníkem nestojí. Otázka je, zda vzhledem k okolnostem svoje odmítavé stanovisko nezmění.
Simeonov podle serveru Novini.bg řekl, že návrh na vytvoření široké koalice už komentovali jak z GERB, tak z BSP a že "nebylo hysterických reakcí". Komunikace podle něj začala hned po volbách, a pokud se strany dohodnou, může jejich kabinet vládnout celé čtyřleté volební období.
List Trud napsal, že názory GERB a BSP na vytvoření "velké koalice" už sondovali vysoce postavení lidé v Berlíně a v Bruselu. Jde o to vytvořit stabilní vládu před nadcházejícím předsednictvím Bulharska Evropské unii. Hlavní zájem se ovšem týká toho, aby se předešlo účasti Jednotných vlastenců v kabinetu.