Bývalá ředitelka MI5: Riskujeme policejní stát
18.02.2009 07:00
Strach z terorismu stát zneužívá a ničí občanské svobody, obává se Stella Rimingtonová, někdejší velitelka britské kontrarozvědky MI5. Postupně sílící „Velký bratr" podle ní může ve finále přerůst v policejní stát.
Britské ministerstvo vnitra se chystá zveřejnit plány na výrazné rozšíření státního sledování. Jinými slovy půjde o rozšíření pravomocí bezpečnostních složek a policie, která bude moci kontrolovat e-mailové adresy, telefony, či internetovou aktivitu občanů.
„Bylo by lepší, kdyby si vláda uvědomila rizika takového počínání, než aby strašila lidi, aby mohla snadněji prosadit zákony omezující občanské svobody. Přesně to je jeden z cílů terorismu: donutit nás, abychom žili ve strachu a v policejním státě," poznamenala třiasedmdesátiletá Rimingtonová podle britského listu The Telegraph.
„Američané zašli na Guantanámu s mučením příliš daleko. MI5 to nedělá. Kromě toho ale dosáhli opačného efektu: je tu víc a sebevražedných atentátníků, kteří mají lepší ospravedlnění pro své činy," pustila se do Spojených států Rimingtonová, která se stala první ředitelkou MI5 v roce 1992. V úřadě vydržela čtyři roky.
„Od té doby, co jsem odešla do výslužby se mohu svobodněji vyjádřit k různým vládním rozhodnutím, hlavně k pokusům o prosazení zákonů, které zasahují do soukromí lidí," prohlásila Rimingtonová.
I přes silnou opozici proti posílení pravomocí policie musí podle vládního plánu k těmto opatřením dojít. Rychlé změny v komunikačních technologiích podle vlády znamenají, že bezpečnostní složky nebudou schopné bez nových pravomocí účinně veřejnost chránit.
Avšak na některé radnice se snesla vlna kritiky, protože údajně používají protiteroristickou legislativu k špehování občanů, kteří jsou podezřelí z odhazování odpadků, nebo že jen neuklízejí výkaly po svých psích miláčcích.
Vládnímu plánu zasadil ránu i Mezinárodní výbor právníků (International Commision of Jurists). Ve své studii viní země jako USA nebo Velkou Británii, že „aktivně podkopávají" zákony svými opatřeními, která zavádějí kvůli boji s terorismem.
„Selhání států chovat se v rámci jejích právních povinností vytváří nebezpečnou situaci v níž terorismus a strach z terorismu ničí základní principy mezinárodních zákonů o lidských právech," píše se ve studii. „Během našeho vyšetřování jsme byli šokováni, jaké škody napáchaly za posledních sedm let krajní či nevhodná protiteroristická opatření v mnoha po celém světě."
Tiskový mluvčí britského ministerstva vnitra však vládní plán hájí. „Vláda jasně vyjádřila, že shromažďování dat nebo sledování bude použito jen v nutné a přiměřené míře všude tam, kde se dotkne soukromí."
Foto: everystockphoto.com, trashotron.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.