Britský premiér David Cameron, který vyjednal s Evropskou unií nové podmínky vztahů k Británii, si podle evropských médií může jen sotva oddechnout. Nyní totiž před červnovým referendem musí Brity přesvědčit o tom, že odchod z EU, kterým hrozil v Bruselu, by byl špatnou volbou. Práci mu navíc výrazně zkomplikoval populární londýnský starosta a vlivný člen Cameronových konzervativců Boris Johnson, který se v neděli vyslovil pro vystoupení z unie.
"Rozhodnutí Borise Johnsona vyslovit se pro vystoupení Británie z Evropské unie zkomplikovalo ve vlastních řadách práci Davida Camerona, aby 23. června referendum vyhrál," napsal dnes britský list The Daily Telegraph. U Johnsona se podle deníku po osmi letech v čele Londýna probudily populistické geny. "To ale může být pro debatu i demokracii jedině dobře. Rozhodně ale nepůjde vše tak, jak Cameron píská," dodal list, který je znám konzervativními a protiunijními postoji.
Britský deník Daily Mail napsal, že Cameron vstoupil do největšího risku své kariéry. To ještě umocňují první průzkumy veřejného mínění, které ukazují na to, že Brity výsledky Cameronova vyjednávání s EU neohromily. Jen pětina oslovených je považuje za dobré, opačný názor přitom měly více než dvě pětiny lidí.
"Britský premiér David Cameron nyní musí přesvědčit Brity, že scénář, kterým svým kolegům v Bruselu vyhrožoval, by byl hloupý," napsal nizozemský list de Volkskrant. Ten také poznamenal, že bulvární deníky přijaly dohodu o úpravě vztahů mezi Londýnem a EU pohrdavě, neboť unijní ústupky nepovažovaly za dostatečně významné, jak Cameron tvrdil.
Nyní lze podle listu de Volkskrant očekávat, že britští voliči se budou zřejmě řídit otázkou, jak vysokou cenu by za opuštění unie zaplatili. "Lze jen doufat, že Cameronův hazard skončí dobře. Vystoupení Britů by bylo pro EU ztrátou. Poškodilo by to i Británii, neboť by to nepochybně vedlo k novému referendu o setrvání Skotska ve Spojeném království," dodal nizozemský deník.
Evropská unie podle dánského deníku Berlingske našla řešení vztahů s Británií, ale ne migračního problému, na který jeden či dva summity nestačí. V této chvíli zůstává EU hluboce rozdělena a její možnosti spolupráce jsou vážně ohroženy, dodal list.