Čas tlačí. Do summitu EU se vyjednavači k brexitu sejdou jen dvakrát

Zahraničí
3. 9. 2017 11:01
Brexit (ilustrační foto).
Brexit (ilustrační foto).

Už jen dvakrát se mají sejít vyjednavači Evropské unie a Londýna řešící odchod Velké Británie z bloku před říjnovým summitem unie. Je přitom stále méně pravděpodobné, že by premiéři a prezidenti společenství už na této vrcholné schůzce odsouhlasili posun jednání do jejich druhé a pro Británii významné fáze. Tedy k debatám o přechodných obdobích a o budoucí podobě vzájemných vztahů.

Třetí kolo jednání, které skončilo ve čtvrtek v Bruselu bez průlomu v některé z klíčových otázek, bylo fakticky zkrácené na pouhé dva dny. Posun nastal jen v některých dílčích otázkách, jako je situace přeshraničních pracovníků či vzájemné uznávání kvalifikací.

Hlavní unijní vyjednavač Michel Barnier na závěrečné tiskové konferenci neskrýval, že obě strany tlačí čas, chtějí-li všechno domluvit a ratifikovat do půlnoci 29. března 2019, kdy Britové unii opouštějí ať s dohodou či bez ní.

"Nejsem frustrovaný. Jsem netrpělivý," prohlásil před novináři Barnier, který už dříve kritizoval nedostatečně propracované britské podkladové materiály k diskusím. "Vědělo se, že toto kolo pokrok nepřinese, a že se nedá čekat žádný zásadní posun u těch klíčových otázek," uvedl s jednáními obeznámený diplomat. Barnier podle něj už v červenci upozorňoval, že jednání postupují pomaleji, než byl jeho původní plán. Nyní dává Barnier najevo připravenost jednání zintenzivnit.

Tento týden jednoznačně ukázal, že strany se v první řadě neumí shodnout na klíčové otázce finančního vyrovnání, kdy Britové evropský pohled na své závazky pokládají za nepodložený a přemrštěný. EU trvá na tom, že Londýn musí splnit všechno, co na sebe přijal ve stávajícím víceletém finančním rámci do roku 2020.

Britská strana, odkud v minulých týdnech po odkladech nakonec zaznělo uznání určitých finančních závazků, ale podle diplomatů překvapivě přišla s tím, že nepočítá s ničím, co by přesahovalo datum odchodu země z bloku.

Bez dohody je stále i druhá pro sedmadvacet evropských zemí klíčová oblast, tedy zajištění práv občanů EU v Británii - a Britů v EU - po "rozvodu". Přehled, který nyní unijní vyjednavači zveřejnili, ukazuje, že strany mají rozdílné pozice ve 22 oblastech, shodují se ve 37 a v osmi by měla britská strana dál svůj postoj vyjasnit. A to klíčový problém dohledu unijního soudu nad celou věcí nakonec vyjednavači přesunuli do pravomoci jiné vyjednávací skupiny.

Podle Agaty Gostyńské-Jakubowské z londýnského Centra pro evropskou reformu (CER) jsou pozice stran v klíčových otázkách nadále "velmi daleko" od sebe. "Zdá se mi, že bude velmi složité pro Brity i Barnierův tým se do října dohodnout a otevřít tak cestu k další fázi rozhovorů," uvedla analytička střediska.

Vždy podle ní bylo zřejmé, že otázka peněz bude základní problém. Barnier byl stále připraven jednání přerušit, co se zatím nestalo, upozornila. "Myslím, že finanční problematika celé rozhovory ovlivní. Ale myslím, že je koneckonců v britském zájmu v tomhle dosáhnout nějakého pokroku a začít diskutovat o budoucnosti a - což je také důležité - o přechodných obdobích," uvedla.

Přesto je podle Gostyńské-Jakubowské na dohodu stále čas, pokud se unií požadovaného "dostatečného pokroku" dosáhne do letošního prosince, kdy by posun rozhovorů mohl potvrdil poslední letošní unijní summit. Diplomaté přitom nevylučují, že by se kvůli brexitovým rozhovorům mohl konat i mimořádný summit.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ