Čeká Španělsko zemětřesení? Kromě Podemos útočí i Občané

Zahraničí
10. 3. 2015 06:45
Šéf Občanů Albert Rivera.
Šéf Občanů Albert Rivera.

O rozruch na španělské politické scéně se už několik měsíců stará strana Podemos (Můžeme) odmítající úsporná opatření. Ve volbách, které se mají konat nejpozději v prosinci, by mohla i zvítězit. Ustálené pořádky španělské politiky ale může narušit ještě jedno uskupení - z Katalánska vzešlá strana Ciudadanos (Občané). Oproti Podemos disponuje větším koaličním potenciálem.

O vítězství ve španělských parlamentních volbách by mohly bojovat až čtyři politické strany. Něco takového země nepamatuje. V předešlých hlasováních bylo vše jasné - lidovci (PP) a socialisté (PSOE) vpředu a daleko za nimi zbytek. Letos může povolební mapa hýřit kromě modré a červené i fialovou a oranžovou barvou.

Lídr lidovců Mariano Rajoy (vlevo) i jeho socialistický protějšek Pedro Sánchez budou mít ve volbách složitou pozici.Průzkum agentury Metroscopia zveřejněný deníkem El País předpovídá, že hned čtyři strany získají mezi 18 a 22 procenty hlasů. Největším skokanem jsou právě Občané, které by ještě v lednu volilo podle průzkumů osm procent lidí. Může jít sice o výkyv, obliba strany ale roste v posledních měsících více méně stabilně.

Politologové tak už mluví o případných koalicích. Dojít by mohlo ke spolupráci levice ve složení PSOE, Podemos a Sjednocená levice. Možná je teoreticky i velká koalice PP a PSOE. Šéf socialistů Pedro Sánchez už se nechal slyšet, že je s lidovci v některých věcech ochoten spolupracovat, například na protidžihádistickém plánu.

Ciudadanos ale na rozdíl od Podemos používají smířlivější rétoriku a při povolebních vyjednáváních by mohli být pro ostatní přijatelnějším partnerem. Vůdce Podemos Pablo Iglesias třeba spolupráci s lidovci předem odmítá a levopravicová koalice by podle něj jen prohloubila ekonomické problémy.

Co lze od parlamentních voleb očekávat, napovědí volby regionální, které odstartují 22. března v Andalusii. Pak budou následovat i další autonomní společenství. Zdá se nicméně, že pocity apatie a přesvědčení, že není koho volit, jsou u části Španělů minulostí.

Strana Ciudadanos (zkráceně C's) byla v Katalánsku založena už v roce 2006, dosud se ale soustředila na regionální úroveň. Na rozdíl od jiných tamních uskupení (Konvergence a jednota, Republikánská levice) neusiluje o katalánskou nezávislost. Stejně jako Podemos pak klade velký důraz na odlovování veřejnosti pomocí sociálních sítí. A hlásá boj s korupcí, stejně jako větší transparentnost politického rozhodování.

Lednový pochod Podemos v Madridu.Oblíbený předseda Albert Rivera, pětatřicetiletý právník z Barcelony, jenž se před lety nechal v rámci předvolební kampaně vyfotografovat nahý, shrnul postoj Ciudadanos následovně: "Katalánsko je má vlast, Španělsko má země a Evropská unie naše budoucnost."

Občané tedy na rozdíl od Podemos nejsou protievropští. Jinak jsou vnímáni jako ekonomicky i sociálně liberální strana. Politologové ji umísťují do pravého středu politického spektra. Je například pro legalizaci marihuany, eutanazie a regulaci prostituce.

C's také žádají reformu volebního systému. Španělsko sice používá systém proporční, mimo jiné kvůli velikosti volebních obvodů a relativně malému počtu křesel v Kongresu poslanců jsou ale zvýhodňovány velké strany. Výsledkem byl dosud v podstatě dvoustranický systém.

Autor: Jan BrodníčekFoto: , ciudadanos-cs.org, ČTK/EFE/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ