Severský ráj
Česko je 29. nejblahobytnější zemí na světě
15.11.2014 07:00 Původní zpráva
Kdo hledá blahobyt a obecně dobré bytí, uspěje hlavně ve Skandinávii. Mezi nejblahobytnějšími zeměmi světa najdeme totiž hned čtyři severoevropské národy. Alespoň dle žebříčku, který sestavuje už několik let britský Legatum Institute. Česká republika zaujímá letos 29. příčku. Sousední Německo je, pro mnohé kupodivu, až na místě čtrnáctém.
Blahobyt je více než peníze. Tuto moudrost si vzal zmíněný britský institut k srdci a už od roku 2008 zjišťuje index blahobytu, který zohledňuje 89 nejen ekonomických faktorů, aby změřil prosperitu té které země.
V žebříčku je zastoupeno celkem 142 zemí, které jsou poměřovány především podle osmi kritérií: hospodářství, zdraví, podnikatelský duch, vláda, vzdělávání, bezpečnost, osobní svoboda a sociální kapitál (kultura).
Sečteno a podtrženo, do vítězné desítky patří následující státy (pořadí od prvního): Norsko, Švýcarsko, Nový Zéland, Dánsko, Kanada, Švédsko, Austrálie, Finsko, Nizozemí a Spojené státy. Česko je na devětadvacáté příčce.
Zajímavá je pozice Německa, které bylo ještě roku 2008 na místě čtvrtém. Od té doby ale klesá stále níže - až na letošní 14. příčku. Ke "dnu" Němce táhnou kategorie vláda, sociální kapitál a bezpečnost.
Norsko se naopak z 14. místa roku 2008 posunulo úplně do čela tabulky. Boduje hlavně v sociálním kapitálu, osobní svobodě a v hospodářství. Ani v žádné další oblasti nejsou tito Seveřané horší než sedmí.
Skvělé umístění Švýcarska na druhém místě překvapí asi málokoho. Alpská republika je na špici pokud jde o majetek na hlavu. Švýcaři jsou na čelných místech i v kategoriích vláda, zdraví a podnikatelský duch. Určitou slabostí je vzdělávací systém.
Letos si polepšil i Nový Zéland, který se z místa pátého v uplynulých dvou letech posunul na místo třetí. Kiwiové jsou nejlepší na světě v osobní svobodě a druzí v sociálním kapitálu. Po Švýcarech mají druhou nejlepší vládu. Mají ještě ale co dohánět ve zdravotnickém systému.
Sedmá na žebříčku vypracovaném Legatum Institute je Austrálie, která je absolutní špičkou ve vzdělávání. V roce 2008 byli Australané ještě na prvním místě. Propadlo se i Finsko, které triumfovalo na místě prvním roku 2009. Někomu se to může zdát komické, ale za desáté místo vděčí Američané hlavně zdravotnictví - a také sociálnímu kapitálu. Celkové skóre kazí USA bezpečnost a osobní svoboda.
Češi jsou, jak už řečeno, na 29. pozici. Těsně před nimi jsou Spojené arabské emiráty (SAE) a hned za nimi Uruguay, Polsko a Estonsko. Slováci jsou na příčce 35., Ukrajinci zaujímají 63. a Rusové 68. místo.
Nejhoršími z Evropské unie jsou Řekové (59.) a Rumuni (60.). Lépe než Řekové jsou na tom Bulhaři (48.), Chorvaté (50.) a dokonce Bělorusové (53.; nečlen EU).
Pokud jde o Českou republiku, její umístění v osmi zmiňovaných kategoriích je následující: hospodářství (36.), zdraví (27.), podnikatelský duch (26.), vláda (35.), vzdělávání (23.), bezpečnost (20.), osobní svoboda (20.) a sociální kapitál (46.). Jak vidno, z pohledu britského institutu Česko ničím zmíněným nevyniká.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.