Počet migrantů překračujících hranici mezi Rakouskem a Německem neklesá. Bavorsko proto stále hlasitěji kritizuje "bezohledné chování" sousedního Rakouska, které se prý snaží migranty dostat co nejrychleji ze svého území bez ohledu na možnosti svého německého souseda. Rakousko kritiku odmítá. Jen během pondělí policisté v oblasti bavorského Pasova zaregistrovali osm tisíc migrantů, informoval mluvčí policie Frank Koller.
V pondělí večer musely bavorské úřady v příhraniční obci Wegscheid přijmout najednou dva tisíce migrantů, které jim poslali z Horních Rakous. "Nemohli jsme se na to vůbec připravit," uvedl Koller. Uprchlíci přitom podle něj přijeli k hranici v autobusech zajištěných rakouskými úřady.
Za bezohledné a nezodpovědné označil chování rakouských úřadů bavorský ministr vnitra Joachim Hermann. "Soustředí se jen na co nejrychlejší tranzit (migrantů) a to nemůžeme akceptovat," uvedl. Varoval, že pokud se situace nezmění, bude muset Mnichov na hranici s Rakouskem "postupovat mnohem restriktivněji".
Hermann se tak svými výroky připojil k výzvě, kterou jeho stranický šéf a bavorský premiér Horst Seehofer adresoval kancléřce Angele Merkelové. Berlín by podle něj měl začít kvůli nekoordinovanému přílivu migrantů okamžitě jednat s rakouskou vládou. Současné chování Vídně podle Seehofera neblaze ovlivňuje dobré sousedské vztahy obou zemí.
"Kancléř Werner Faymann je v úzkém kontaktu s kancléřkou Angelou Merkelovou," odmítl dnes bavorskou kritiku šéf úřadu rakouského kancléře Josef Ostermayer. Záležitosti týkající se uprchlické krize údajně i on sám koordinuje se svým německým protějškem Peterem Altmaierem.
Jihorakouská spolková země Štýrsko, kam přichází ze severního Slovinska většina migrantů na své cestě přes Balkán do Evropy, očekává dalších zhruba sedm tisíc lidí. V pohraniční obci Spielfeld, kde funguje provizorní záchytný tábor, strávilo dnešní noc podle místní policie zhruba 3400 osob. Pro ně rakouské úřady vypravily zvláštní autobusy a vlaky, které by je měly dovézt k německým hranicím.
Místopředseda německých policejních odborů Jörg Radek dnes varoval, že spolková policie je na pokraji svých sil. Kvůli migrační krizi, která si vyžádala přítomnost policistů na hranicích a na dopravních uzlech, chybí podle něj personál ve vnitrozemí. Například na německo-rakouské hranici je kromě bavorských zemských policistů nyní také asi 2200 spolkových policistů, což je oproti normální situaci zhruba čtyřnásobek.
Na základě dohody ze summitu zemí ležících na balkánské stezce, který se konal v neděli v Bruselu, Německo vyšle podle ministra vnitra Thomase de Maizièrea do Slovinska pět policistů, kteří budou pomáhat místním úřadům při přípravě nasazení zhruba 400 evropských pohraničníků. Zda se Berlín posléze zúčastní i samotné mise, se podle de Maizièrea ještě nerozhodlo.
Německá opozice kritizovala spolkovou vládu kancléřky Merkelové za to, že kvůli řešení migrační krize údajně zanedbává další důležitá politická témata. Nepřipravuje prý například žádné výrazné iniciativy pro nadcházející klimatický summit v Paříži a ignoruje údajně i odpor obyvatelstva k plánované dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy (TTIP).