Čína ohledně Krymu diplomaticky kličkuje

Zahraničí
28. 3. 2014 21:42
Čínský prezident Si Ťin-pching a německá kancléřka Angela Merkelová.
Čínský prezident Si Ťin-pching a německá kancléřka Angela Merkelová.

Čína respektuje územní svrchovanost Ukrajiny a bude usilovat o diplomatické řešení konfliktu na Krymu. V pátek to po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně řekl čínský prezident Si Ťin-pching. Čína podle něj chce spolupracovat s Německem při řešení napjaté situace na ukrajinském poloostrově, který anektovalo Rusko.

Čínský prezident se ale v Německu zúčastnil i podpisů řady smluv s tamními automobilkami a dalšími podniky, zatímco Merkelová i německý prezident Joachim Gauck mu připomněli důležitost svobody projevu.

"Čína nemá v otázce Ukrajiny žádné soukromé zájmy. Čínská strana se drží své zásady nevměšovat se do vnitřních záležitostí jiných států a respektovat suverenitu a územní integritu všech zemí," prohlásil Si. "Podporujeme konstruktivní snahy, které podniká mezinárodní společenství k uklidnění situace," dodal.

Merkelová se s čínským prezidentem dohodla na tom, že se obě země budou navzájem informovat o vývoji na Ukrajině a budou v OSN i v rámci skupiny nejdůležitějších zemí G20 společně hledat řešení konfliktu. O užší spolupráci s Pekingem kancléřka stojí i v případě konfliktu v Sýrii nebo sporu o íránský jaderný program.

Hlavním tématem setkání obou šéfů vlád však bylo utužování obchodních vztahů. Objem vzájemného obchodu obou největších exportérů světa loni činil 140,4 miliardy eur (zhruba 3,85 bilionu Kč), takže pro Německo je Čína třetím nejvýznamnějším obchodním partnerem a je i před Spojenými státy.


Momentka z jednání.Oba státníci v pátek dohlédli na podpisy smluv o spolupráci čínských firem s jejich německými partnery, včetně automobilek Daimler a BMW. Podepsána byla i dohoda mezi centrálními bankami obou zemí. Platby v čínských jüanech na jejím základě bude možné vyřizovat ve Frankfurtu, který se tak stane prvním takovým centrem v Evropě.

Merkelová také zdůraznila, že Německo bude tlačit na urychlené uzavření investiční dohody mezi Čínou a Evropskou unií. Dohoda by se podle ní měla stát předchůdcem budoucí obchodní dohody. Strategické partnerství mezi oběma zeměmi musí podle kancléřky zahrnovat i oblasti jako je digitalizace průmyslu, energetika, výzkum a ochrana životního prostředí.

Merkelová se rovněž dotkla otázky dodržování lidských práv a jak řekla, "široké a svobodné vyjadřování názorů je samozřejmě velmi důležitým prvkem v rozvíjení kreativity společnosti". Čínský prezident na tato slova nereagoval.

Čínského prezidenta v pátek přijal i jeho německý protějšek Joachim Gauck, který podle účastníků setkání vyjádřil přání, aby byla v Číně svobodná média a aby nebyli pronásledováni lidé, kteří vyjadřují své názory. Si podotkl, že reformy potřebují čas.

Před sídlem německého prezidenta v Berlíně v pátek demonstrovaly desítky lidí proti porušování lidských práv a široce uplatňovaného trestu smrti v zemi. Mezi demonstrujícími byli i němečtí příslušníci ujgurské a tibetské národnostní menšiny v Číně.

Autor: DPA, ČTK Foto: ČTK/AP , Markus Schreiber

Další čtení

ilustrační foto

Obří výpadek proudu ve Španělsku a Portugalsku způsobil vzácný jev

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Španělsko zasáhl celostátní výpadek proudu, zastavilo se metro i vlaky

Zahraničí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Volba nového papeže začne 7. května, oznámil Vatikán

Zahraničí
Aktualizováno: 28. 4. 2025 15:50

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ