Za svého života se tomu bránila zuby nehty, nyní se však britská expremiérka Margaret Thatcherová přesto ocitne v "srdci" Evropy. Alespoň symbolicky. Konzervativní europoslanci po ní chtějí pojmenovat svou jednací místnost ve Štrasburku.
Europoslanci za britskou Konzervativní stranu chtějí, aby byla po nedávno zesnulé političce pojmenována jednací místnost politické skupiny Evropských konzervativců a reformistů. Chtějí tak vzdát svému vzoru hold.
"Margaret Thatcherová zanechala napříč Británii, Evropou i celým světem mimořádný odkaz. Její politické vedení postavilo Británii na nohy, inspirovalo ty, kteří žili pod sovětskou nadvládou, a vytvořilo speciální spojení s USA," vyjmenoval poslanec Sajjad Karim pro Daily Telegraph.
Vzhledem k tomu, co všechno Thatecherová pro své následovníky udělala, je prý pojmenování místnosti vhodným gestem.
Konzervativci už svůj návrh předložili předsedovi parlamentu Martinu Schulzovi. V jejich úsilí je podporují i kolegové z jiných stran.
Soptí naopak europoslanci konkurenční UKIP, která je členem skupiny Evropa svobody a demokracie a jež s nápadem přišla první. Konzervativci tak partaji Nigela Farage alespoň částečně oplatili fakt, že poslední dobou získává příznivce právě na jejich úkor.
Otázkou nicméně zůstává, co by na iniciativu svých nástupců řekla samotná Thatcherová. Vymezování vůči tehdejšímu Evropskému společenství bylo jedním z hlavnách rysů její politiky. Její vizí byla dobrovolná spolupráce svrchovaných států s cílem zefektivnění ekonomiky. Své postoje vůči posilování pravomocí Bruselu shrnula v roce 1988 ve slavném projevu v Bruggách, který je dnes vnímán jako zásadní událost v průběhu evropské integrace na přelomu 80. a 90. let.