Co znamená <span>irské NE</span> pro EU

Zahraničí
13. 6. 2008 15:20
Irští odpůrci smlouvy mají tentokrát mnoho argumentů pro své NE.
Irští odpůrci smlouvy mají tentokrát mnoho argumentů pro své NE.

Irští odpůrci smlouvy mají tentokrát mnoho argumentů pro své NE.Pokud se naplní první odhady výsledků čtvrtečního irského referenda o lisabonské smlouvě, které naznačují odmítnutí tohoto reformního dokumentu EU, bude to mít pro nejbližší budoucnost unie nejspíš následující dopady: Lisabonská smlouva nevstoupí v platnost začátkem roku 2009, jelikož k její ratifikaci je potřeba souhlas všech 27 členských zemí EU.

Unie tudíž zatím nebude mít předsedu Evropské rady (voleného na dva a půl roku místo půlročního rotujícího předsednictví zemí), ani jakéhosi ministra zahraničí, který by měl skloubit několik dosavadních funkcí v EU a být tak silnějším představitelem zahraniční politiky unie. Další negativní hlas evropského lidu (po odmítnutí euroústavy v roce 2005) může navíc oslabit postavení EU na zahraničněpolitické scéně.

ČTĚTE TAKÉ: Neúspěch EU. Irové zřejmě odmítli lisabonskou smlouvu

Chod unie se bude řídit dosavadní platnou niceskou Smlouvou o EU, která ale předpokládá unii jen o 27 členech. Takže EU se nebude zatím moci dále rozšiřovat (jako první by již v roce 2010 rádo vstoupilo Chorvatsko), dokud neschválí vlastní reformu.

Přepočítávaní volebních lístků.Dokud unie nepřijme ani jiný reformní dokument, který by - jako to činí lisabonská smlouva - snižoval počet oblastí, v nichž při rozhodování rady ministrů stačí kvalifikovaná většina, bude jednání o mnoha otázkách stále těžkopádné a zdlouhavé. Jednomyslnost se totiž, jak minulost ukázala, hledá při tak vysokém počtu členských zemí velmi složitě.

Francie a Německo by mohly oživit své snahy z minulosti na vytvoření "dvourychlostní" EU, tedy unie vnitřně rozdělené na aktivní, integrující se jádro, a na státy ostatní (spíše euroskeptické).

V rámci EU by se tak asi oslabilo postavení Irska. Podle francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti Jeana-Pierra Jouyeta, jehož země přebírá od července předsednictví EU, by dokonce bylo třeba hledat nový právní rámec pro vztah Irska a zbylých 26 členů EU.

Ačkoliv některé země, například Británie, již avizovaly, že budou v ratifikačním procesu pokračovat, může irské "ne" v unii posílit euroskeptické hlasy, které budou volat po zmrazení ratifikace (jako se to nakonec stalo v případě euroústavy).

Sídlo Evropské komise v Bruselu.Summit EU, který je plánován na 19.-20. června, bude zřejmě hledat varianty dalšího postupu, jež jsou de facto tři:

1) Lisabonská smlouva se mírně upraví a předloží Irům ke schválení znovu - jako to bylo v případě niceské smlouvy v roce 2002.

2) Vyjedná se nová "reformní smlouva", což je ale málo pravděpodobné a není jisté, zda to má vůbec smysl. Členské země totiž o kompromisním textu jednaly už dvakrát (euroústava a lisabonská smlouva) a ani jeden dokument neprošel přes hlas lidu (první ve Francii a Nizozemsku, druhý nejspíš ve čtvrtek v Irsku). Navíc lisabonská smlouva je euroústavě velmi podobná, takže třetí smlouva by nejspíš také nebyla radikálně jiná.

3) Unie učiní nejnutnější reformy úpravou niceské smlouvy.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ