Dalajlama: Je krásné, že Havel přestal kouřit
01.12.2008 13:57 Původní zpráva
"Instituce dalajlamy by měla pokračovat. Ale záleží na lidech," prohlásil v pondělí tibetský duchovní vůdce dalajlama. Budoucnost Tibeťanů by podle něj mohla ležet i v rámci Číny, pokud by „mohli své záležitosti spravovat sami". Před týdnem na tibetském kongresu však dalajlama prohlásil, že dialog s Čínou zatím nikam nevedl.
Třiasedmdesátiletý duchovní vůdce dalajlama přicestoval do Prahy na pozvání Václava Havla a Nadace Forum 2000. Po včerejší přednášce ve vyprodaném sále Kongresového centra se dnes věnoval více politice a zmínil i otázku svého nástupnictví, nebo dokonce zrušení instituce tibetského dalajlamy.
„Už jsem na veřejnosti řekl, že instituce dalajlamy by měla pokračovat. Ale záleží na lidech. Pokud nebudou chtít, dalajlama není nutný," prohlásil buddhistický duchovní. „Existují v podstatě dvě možnosti. Buď zvolíme někoho mezi duchovenstvem, nebo někoho najdeme podle tibetské tradice," dodal. Před týdnem však řekl, že do důchodu půjde až tak za deset let.
Tibetská kultura se podle dalajlamy může zachovat i v rámci Číny, pokud budou „Tibeťané moci spravovat své záležitosti sami". Pokud dosáhnou rozumné míry autonomie a například zahraniční záležitosti ponechají na Pekingu, „nebude už pak potřeba žádných vojáků v Tibetu".
"Mé působení je teď zaměřeno na vyvolávání pozitivní změny v Tibetu. Je to záležitost tibetská, ne má osobní. Čekám, až Tibeťané vyjádří svůj názor. Celkem šest milionů Tibeťanů vyjádřilo své námitky k událostem, které se děly od 10. března tohoto roku. Je třeba, aby čínská vláda přijala realitu a zaujala stanovisko, které se s tou realitou bude rozumně nebo logicky vyrovnávat. K tomu však nedošlo," komentoval vývoj po březnovém povstání mnichů v Tibetu.
I on sám však vnímá změnu čínského postoje: "Čínská média mě popisují jako démona a vlka. Nejsem autoritář a nebudu nikomu říkat: Tohle ano, tohle ne, tamhle jdi, tamhle ne."
Čtrnáctý dalajlama také promluvil do duše přítomným novinářům. "Máte velký potenciál přispět k lepšímu vývoji ve společnosti. Je často slyšet, že pro lidstvo nastává soudný den, a všude jsou špatné zprávy. Lidé nabývají dojmu, že lidstvo je špatné, ale tak to není. Jde o to, jestli lidé v médiích budou předkládat jen negativní zprávy. Zlé věci je také důležité zveřejnit, veřejnost o nich musí vědět, ale je potřeba poskytovat informace nestranně a objektivně. Myslím, že lidé v médiích tyto hodnoty čas od času porušují," nabádal.
Do České republiky zavítal buddhistický duchovní na pozvání exprezidenta Václava Havla. „Je mi blízký jako člen rodiny," popisoval svůj vztah k člověku, jenž ho jako první hlava státu pozval na oficiální návštěvu tehdejšího Československa. „Za ta léta se nic nezměnilo. Snad jen, že přestal kouřit. To je krásné plus."
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.