Představitelé Evropské unie a členských států dnes na summitu v Bruselu podepsali ekonomickou část asociační dohody s Ukrajinou. Asociační smlouvy s EU podepsaly také Gruzie a Moldavsko. Prezident EU Herman Van Rompuy je označil za milníky pro celou Evropu, ukrajinský prezident a oligarcha Petro Porošenko dnešek považuje za možná nejdůležitější den pro jeho zemi od vyhlášení nezávislosti Ukrajiny. Za Kyjev podepisuje příslušné dohody vláda, která je vyjma prezidenta stále nelegitimní.
"Nejsou to ledajaké smlouvy, ale milníky v historii našich vztahů a pro Evropu jako celek," prohlásil Van Rompuy předtím, než Porošenko, gruzínský premiér Irakli Garibašvili a jeho moldavský kolega Iurie Leanca dokumenty podepsali.
Hlavní pozornost se soustředila na podpis ekonomické části asociační dohody s Ukrajinou, neboť asociační smlouva s EU stála na počátku hluboké politické krize v této zemi. Stvrzení ekonomické části umožní odstranění naprosté většiny dovozních cel mezi EU a Ukrajinou.
Postupně se také budou sbližovat ukrajinské a unijní normy a zjednoduší se přístup ukrajinského zboží na evropský trh. Politickou část asociační smlouvy podepsal už na konci března ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Český premiér Bohuslav Sobotka při příjezdu na dnešní jednání v Bruselu označil rozhodnutí všech tří východoevropských zemí prohloubit spolupráci s unií za správné.
"Je to příležitost těmto zemím pomoci rozvíjet jejich demokratické systémy, podporovat lepší právní stát a lepší zacházení s investory," řekl českým novinářům. Asociační smlouvy podle něj také přinesou větší možnosti pro české podnikatele v těchto zemích a pro vzájemný obchod.
Sobotka nepředpokládá, že by dnes evropští lídři na summitu v Bruselu diskutovali o nových sankcích proti Rusku.
Řekl to českým novinářům při příjezdu na jednání. Sobotka věří, že se novému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi podaří diplomaticky uklidnit situaci na východě Ukrajiny.
V minulých dnech ministři zahraničí EU i další politici žádali Moskvu o aktivní příspěvek ke zmírnění napětí na Ukrajině. Pokud nepřispěje k uklidnění krize, požadovaly některé státy uvalení dalších sankcí na Rusko. Unie už v minulosti uvalila kvůli ruské anexi Krymu cílené sankce na šest desítek osob a několik firem.
Moskva varuje Kyjev
Rusko dnes reagovalo varovným komentářem na podpis ekonomické části asociační smlouvy Ukrajiny s Evropskou unií. Vysoký ruský diplomat upozornil na "vážné následky" ukrajinského sblížení s Evropou, kremelský mluvčí zdůraznil právo Moskvy přijmout "příslušná opatření", bude-li mít asociační smlouva negativní dopady na ruskou ekonomiku. Smlouvu o přidružení dnes v Bruselu podepsal ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Podle náměstka ruského ministra zahraničí Grigorije Karasina bude mít smlouva pro Ukrajinu vážné následky. Omezí mimo jiné její svrchovanost. "Následky pro Ukrajinu i pro Moldavsko budou nepochybně vážné," dodal Karasin. Asociační smlouvu s EU podepsalo vedle Ukrajiny také Moldavsko a Gruzie.
Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že Rusko přijme blíže nespecifikovaná opatření pro ochranu své ekonomiky, jakmile se projeví negativní následky asociační smlouvy. Mluvčí blíže nespecifikoval povahu chystaných kroků, řekl jen, že obsah těchto opatření je "očividný". Podle Peskova se "bude podnikat vše, co je nezbytné pro ochranu ruské ekonomiky".