Letos do Itálie připlul rekordní počet více než 181 tisíc uprchlíků, což je téměř o 18 procent více než loni. Řím si stěžuje, že Evropská unie Itálii v této souvislosti dostatečně nepomáhá. S odvoláním na italské ministerstvo vnitra o tom informovala agentura Reuters, podle které bude migrační proud pokračovat.
"Byl to rekordní rok pokud jde o příjezdy (běženců), a navzdory všemu panikářství to Itálie zvládla s velkou důstojností a to bez velké evropské solidarity," řekl šéf odboru azylové politiky na italském ministerstvu vnitra Mario Morcone.
Italský premiér Matteo Renzi již koncem října prohlásil, že další rok jako ten letošní by byl pro zemi neúnosný. Od roku 2014 se přes Středozemní moře dostalo do Itálie ze severní Afriky více než půl milionu běženců. Podle Reuters přitom nic nenasvědčuje tomu, že se migrační proud příští rok zastaví.
Jenom za letošní prosinec dorazilo k italským břehům bezmála 8 tisíc migrantů, a to navzdory špatným námořním podmínkám. V listopadu připlulo k Apeninskému poloostrovu dokonce přes 27 tisíc běženců, což je měsíční rekord. Většina uprchlíků pochází z Nigérie, Eritreje, Guineje, Pobřeží slonoviny a Gambie.
V italských ubytovacích centrech žije nyní kolem 175 tisíc žadatelů o azyl, což je osmkrát více než v roce 2013. Vláda má lůžka pro 200 tisíc osob, takže se podle Reuters bude muset příští rok rozhodnout, zda přistaví nová uprchlická zařízení.
Odmítnutí žadatelé o azyl se většinou odvolávají k italským soudům, které patří k nejpomalejším v Evropě. Čekání na rozhodnutí justice může trvat i roky; po tuto dobu smějí běženci zůstat ve státem financovaných zařízeních.
Členské státy EU loni slíbily, že z Itálie během dvou let přemístí do jiných unijních zemí 40 tisíc žadatelů o azyl. Zatím se to podařilo pouze u 2654 migrantů. Některé státy odmítly přijmout jakékoli běžence z Itálie.