V Rakousku naplánovali na zítřejší dopoledne začátek "procesu století" s tyranem, který čtyřiadvacet let věznil a zneužíval svou dceru. V pondělí by měl Josef Fritzl usednout na lavici obžalovaných. Na svém zrůdném chování však vydělává. Za exkluzivní rozhovor s ním zaplatí britská agentura milion eur. Téměř třicet milionů korun za příběh o dvou desetiletích utrpení ve sklepním vězení.
Světová média si již s předstihem zajistila místo v soudní síni. Tady bude zasedat porota složená z osmi občanů Rakouské republiky, která bude rozplétat příběh o tajném bytě ve sklepení amstettenského domu.
ČTĚTE TAKÉ: O Fritzlovi rozhodne porota "z ulice"
Mezitím třiasedmdesátiletý Josef Fritzl čeká ve věznici Sankt Pölten. Ale nezahálí. V srpnu 2008, čtyři měsíce po jeho zatčení, německý magazín Stern přinesl zprávu, že se pokusil prodat protokoly z vyšetřování britskému bulváru. Cena? Čtyři miliony eur.
Údajně pověřil obchodníka s nemovitostmi, aby za něj záležitost vyřídil. "Fritzl byl a stále ještě je schopný člověk se statisíci nápadů," citoval Stern obchodníka. Z obchodu ale nakonec sešlo.
Třicet milionů za rozhovor
Tyran však našel jinou cestu ke zpeněžení své "popularity". Šel s cenou dolů a za milion eur (zhruba 30 milionů korun) prodal rozhovor agentuře Cetral European News (CAN). Peníze však neskončí u Fritzla, ale u jeho oběti. Sumu za interview převede agentura na jeho dceru Elisabeth a její děti.
Ani skrývání nepomohlo Elizabeth Fritzlové před bulvárními novinaři. Britský The Sun zveřejnil paparazziovské fotografie její rodiny. Snímky vyšly pouze v tištěné podobě verzi deníku, která nebyla dodána do Rakouska. Tak se vydavatel vyhnul možné žalobě.
"Naše mandantka a její děti si nepřejí žádný kontakt s médii. Nebudou poskytovat žádné rozhovory, nedaly žádný souhlas se zveřejňováním fotografií týkajících se jejich osob a ani takový souhlas nevydají," píše se v prohlášení vydané po incidentu právníky rodiny.
ČTĚTE TAKÉ: Zrůda Fritzl za mřížemi? Nenápadný a zdvořilý vězeň
K tomuto kroku zástupce Elizabeth Fritzlové nabádal vídeňský odborník na mediální právo Gerald Ganzer. Obává se, že "nyní protrhne hráz". I další média by mohla chtít využít situace a za každou cenu si zvednout prodejnost snímky Fritzlovy rodiny, byť by je fotografové získali i těmi nejpochybnějšími způsoby.
Penzion F.
Do médií se na konci února pustil rakouský komik proslulý řadou skandálů Hubsi Kramar. Tři týdny před soudním projednáváním tyranova případu se ve Vídni odehrála premiéra divadelního představení s názvem Penzion F., dříve Penzion Fritzl. Satira okamžitě přilákala pozornost a rozvířila i dění na politické scéně. Na premiéru přijely štáby norské televize, britské BBC, německé RTL či arabské al-Džazíry.
ČTĚTE TAKÉ: Zrůda Fritzl se objeví na jevišti. Jako satira
Kramar spolu s divadelníkem Hermannem Fritzlem sestavili pásmo kabaretních skečů a hudebních čísel, které se snaží poukázat na nemilosrdnost médií v honbě za senzací. "Je to klasický kus o třech dějstvích," komentoval po premiéře rozruch okolo představení Hermann Fritzl. "První byl celosvětový ohlas na naše oznámení, druhé se odehrálo dnes večer a třetí budou další reakce na něj," prohlásil v nadsázce.
Fritzlovo jméno v dvouapůlhodinové hře příliš často nepadlo. Na scénu byly naopak promítány senzacechtivé palcové titulky rakouského tisku o amstettenském případu. Před závěrem první části se herci posadili před přihlížející novináře a cynicky jim zatleskali. Na samém konci pak autor přítomným žurnalistům poděkoval za to, že napsali tak dobrý kus.
ČTĚTE TAKÉ: Ze slibované komedie o incestu se vyklubal výsměch médiím
Osmičlenná porota by měla rozhodnout do pátku. Jestli opravdu na konci příštího týdne padne verdikt v rakouském "procesu století", je však nejisté.
ČTĚTE TAKÉ: Rakousko 2008 ve znamení otce-bestie a smrti populisty
Foto: Reuters, ČTK/AP