První migranti, které v pondělí Řecko začalo vracet do Turecka na základě dohody mezi EU a Ankarou, dorazili do tureckého města Dikili. Na palubě prvních dvou lodí, které vypluly z řeckého ostrova Lesbos, bylo 136 migrantů, z nichž 124 pochází z Pákistánu.
Kromě dvou lodí z Lesbu k Dikili v pondělí vyplula ještě třetí loď z řeckého ostrova Chios do tureckého Çeşme. Na ní většinu z 66 migrantů tvoří Afghánci. Podle dřívější informace agentury DPA jsou na palubě lodí v pondělí jen muži, podle novinářky deníku The Times je mezi migranty i jedna žena - Syřanka a celkem jen dva Syřané.
Do Turecka jsou podle řeckého vládního zmocněnce pro uprchlíky Jorgose Kyritsise přepravováni ti, kteří nepodali žádost o azyl nebo pocházejí z bezpečných třetích států.
Mluvčí Evropské komise Tove Ernstová v pondělí ale novinářům nedokázala říct, kdy bude zpět do Turecka přepraven první uprchlík, který o azyl v Řecku požádal. Připomněla, že podmínkou bude posouzení jeho žádosti i možného odvolání, což prý určitou dobu potrvá.
Turecký ministr pro záležitosti Evropské unie Volkan Bozkir oznámil, že Syřané z Řecka budou přemístěni do jihotureckého města Osmaniye.
Další skupina již v pondělí podle mluvčí řecké policie z ostrova Lesbos nepojede. "Nejprve je třeba zpracovat podané žádosti o azyl," řekla mluvčí novinářům na ostrově Lesbos. Proto je nutné, aby byli ze států EU posláni další experti.
Evropská komise v pondělí upřesnila, že v neděli a v pondělí bylo na řeckých ostrovech rozmístěno 32 pracovníků Evropského podpůrného a azylového úřadu (EASO) a pět dalších odborníků celkem z devíti zemí včetně Česka. Ve středu by jich mělo dorazit dalších 30.
Unijní země ale zatím požadavky EASO a agentury Frontex na potřebné experty a další personál nenaplnily. Výrazně se nedostává například tlumočníků, kterých je z potřebných 400 nyní slíbeno jen 22. Z celkem asi 1500 bezpečnostních pracovníků, o které žádá agentura na ochranu vnějších hranic EU Frontex, se zatím sešlo jen 702.
Migranti, kteří připluli po 20. březnu z Turecka a v Řecku nezískají azyl, budou podle dohody vráceni do Turecka. Od 20. března bylo na řeckých ostrovech zadrženo více než 4 tisíce migrantů. Do tureckého přístavu Dikili, kde má vyrůst jedno ze dvou tureckých přijímacích zařízení pro navrácené běžence, má být podle dřívějších odhadů agentur v první vlně přesunuto až 750 migrantů. Přesun má trvat do středy.
Přesun ostře kritizují představitelé organizací na ochranu lidských práv. Podle šéfa Amnesty International v Řecku není Turecko bezpečnou třetí zemí pro uprchlíky.
Dohoda mezi EU a Tureckem také stanoví, že za každého syrského uprchlíka vráceného z řeckých ostrovů na tureckou půdu unie převezme jednoho Syřana s právem na azyl. První skupina 24 syrských uprchlíků z Turecka v pondělí přistála na letišti v německém Hannoveru, další skupina 18 běženců má dorazit odpoledne.
Podle Evropské komise se v pondělí čeká také přesun dalších 11 Syřanů z Turecka do Finska, na úterý je plánováno přesídlení určitého počtu uprchlíků do Nizozemska.
V pondělí dopoledne také řecká pobřežní stráž zachránila ze dvou člunů přes 50 uprchlíků, kteří se snažili dostat se na řecký ostrov. "Slyšel jsem, že vracejí Íránce a Afghánce. Nevím, že by vraceli Syřany," odpověděl jeden z migrantů z této skupiny, jedenatřicetiletý syrský Kurd na dotaz novináře, zda ví, že Řecko vrací migranty zpět.