Donáší na vlastní zemi, opřel se Polák do Tuska

Zahraničí
5. 3. 2017
Předseda Evropské rady Donald Tusk.
Předseda Evropské rady Donald Tusk.

Poté co polská vláda nominovala vlastního kandidáta na funkci předsedy Evropské rady zastávané Donaldem Tuskem, se ve Varšavě i Bruselu rozproudila diskuse o jeho možných šancích. Europoslanec Jacek Saryusz-Wolski, kterého by polští konzervativci rádi v čele EU viděli, zkritizoval údajnou Tuskovu nedostatečnou loajalitu vůči vlastní zemi. Šéf lidovecké frakce v Evropském parlamentu jej ale vyzval, aby se kandidatury vzdal, a jeho dosavadní spolustraníci z liberální polské opozice hodnotí jeho šance na zvolení jako velmi malé.

Jednobarevná vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) v sobotu prostřednictvím diplomatické nóty ministerstva zahraničí navrhla člena opoziční Občanské platformy (PO) na Tuskovu pozici, o jejímž obsazení na příštích 2,5 roku budou členské země EU příští týden rozhodovat na svém summitu. Saryusz-Wolski, jehož PO v sobotu vyloučila ze svých řad, se vůbec poprvé obšírněji vyjádřil k důvodům, proč hodlá svého někdejšího spolustraníka nahradit.

Tusk podle něho "překročil červenou linii neloajálnosti vůči vlastní zemi", když v prosinci verbálně podpořil protivládní demonstrace požadující volný přístup médií do parlamentu, který se vláda PiS chystala omezit.

"Neakceptuji, když někdo donáší na vlastní zemi a podporuje sankce proti ní. Kvůli tomuhle jsem Polsku do EU nepomáhal," opřel se Saryusz-Wolski na Twitteru do Tuska v narážce na to, že unie hrozí Polsku postihy za snahu PiS o zisk větší kontroly nad některými demokratickými institucemi v Polsku.

Šéf nejsilnější frakce Evropské lidové strany (ELS) v EP Manfred Weber však podpořil dosavadního předsedu Evropské rady. "Má jednoznačnou podporu celé rodiny stran ELS," uvedl konzervativní politik. Z českých stran jsou členy ELS, největší frakce v europarlamentu, KDU-ČSL a TOP09, z polských je členem OP. Naopak polská vládní PiS je spolu s českou ODS či britskou Konzervativní stranou členem frakce Evropských konzervativců a reformistů.

Saryusze-Wolského Weber vyzval, aby se své kandidatury vzdal. Pokud tak neučiní, vyloučí ho ELS z frakce, pohrozil její předseda. "Je příznačné, že se polská vláda opět zabývá jen svou vnitřní politikou a zcela se vzdala nároku jakkoli utvářet politiku evropskou," reagoval na sobotní krok Varšavy německý konzervativec Weber.

Sám Saryusz-Wolski prohlásil, že sobotní vyloučení z Občanské platformy neznamená automaticky jeho konec v ELS, kde chce i nadále setrvat.

Zatímco polští vládní politici jednohlasně mluví o nutnosti Tuskova odchodu, představitelé opozice navržení náhradníka kritizují a nedávají mu velkou šanci na úspěch. "Pro trochu zábavy vydávají všanc pověst Polska," řekl  zpravodajské televizi TVN24 poslanec PO Rafal Trzaskowski, podle něhož kromě Polska při volbě Saryusze-Wolského nepodpoří žádná další členská země.

Tuskovi, který má podporu vlivných lídrů včetně německé kancléřky Angely Merkelové, ke znovuzvolení stačí mít na své straně kvalifikovanou většinu, tedy 55 procent členských států, které zastupují aspoň 65 procent obyvatelstva EU.

Předseda PiS, bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński, který má klíčový vliv na rozhodování kabinetu Beaty Szydlové, Tuska označil v konzervativním časopisu Gazeta Polska za "německého kandidáta". Kaczyński také dlouhodobě Berlínu připisuje neúměrný vliv v EU.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné