Letošní společná schůze německé a izraelské vlády, plánovaná na květen, byla zrušena zřejmě kvůli nesouhlasu Německa s budováním židovských osad na Západním břehu Jordánu, okupovaném Izraelem. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na nejmenované německé činitele.
Německý mluvčí podle agentury sdělil, že se vlády dohodly "odložit" každoroční setkání vedoucích představitelů a ministrů na příští rok kvůli nabitému programu v souvislosti s německým předsednictvím ve skupině G20. To potvrdil i mluvčí izraelského ministerstva zahraničí s poukazem na "zaplněný německý rozvrh akcí".
Němečtí činitelé nicméně pod podmínkou zachování anonymity naznačili, že skutečným důvodem zrušení akce je pocit, že stanoviska obou vlád ohledně otázky míru na Blízkém východě jsou od sebe příliš vzdálená na to, aby takové setkání mělo smysl.
"Naše vztahy se kompletně zredukovaly," uvedl jeden z německých zdrojů. "Za současných okolností jsme se prakticky vzdali dosažení nějakého pokroku," dodal.
Německé vlády po druhé světové válce považují za jednu z priorit udržování silných vztahů s Izraelem. V posledních letech však v těchto vztazích vzrostlo napětí, protože Německo má pochybnosti o tom, zda se izraelský premiér Benjamin Netanjahu hodlá v konfliktu s Palestinci držet řešení ve formě existence dvou států - Izraele a Palestiny.