Agentura Evropské unie pro základní práva (FRA) chce nově platný souhrn lidských práv Evropanů představit jako osmdesátiminutovou zhudebněnou báseň, kterou doprovodí tanec a "multimediální prvky".
Charta základních lidských práv Evropské unie vstoupila v platnost spolu s Lisabonskou smlouvu. Česká republika z ní má kvůli prezidentu Klausovi několik výjimek, stejně jako Polsko a Velká Británie. Proč byla tato charta vůbec nutná, není mnoha Evropanům jasné. Agentura pro lidská práva se sídlem ve Vídni ji proto hodlá přiblížit v netradičním formátu.
"FRA hodlá zahájit proceduru tvorby a implementace uměleckého konceptu pro prezentaci Charty základních lidských práv Evropské unie," stojí v oznámení o výběrovém řízení, který během března vydala agentura.
ČTĚTE TAKÉ: Komise chce založit nový úřad pro evropské odpadky
Nejprve hodlá najít básníka, který by jednotlivé kapitoly charty zveršoval. Poté najme další umělce, kteří mají prezentaci básně doplnit hudbou, tancem a multimediálními prvky. Dílo má agentura představit na konferenci EU o základních právech 7. prosince tohoto roku.
Odpor Francouzů může vyvolat představa, že báseň má být složena v angličtině. Doprovodný program ale smí být i v jiných jazycích. "Představení jako takové ale není limitováno angličtinou, použití dalších oficiálních jazyků EU podporujeme," píše agentura.
Mluvčí FRA Friso Roscam-Abbing sdělil serveru EUobserver, že veršovaná verze má "suchý právnický jazyk charty, který je dost nesrozumitelný, přiblížit evropským občanům". Plánují prý také verzi, která by byla psaná dětmi pro děti. V oznámení o tendru je podle něj chyba, báseň má mít svou anglickou, francouzskou, německou a holandskou verzi.
Zatím se do výběrového řízení přihlásilo pět zájemců. Jejich totožnost, i to, z jaké země pocházejí, agentura tají.
Básníkem je i prezident Evropské rady Herman Van Rumpuy. V dubnu vydá sbírku tradičních japonských básní hajku, které skládá ve volném čase.
Ilustrační foto: ČTK/AP, Wikimedia Commons