EU nás chce zničit, zuří francouzští pěstitelé levandule

Zahraničí
16. 6. 2013 08:30
Levandulová pole jsou symbolem Provence.
Levandulová pole jsou symbolem Provence.

Pokud si chtějí představitelé Evropské komise užít klidnou dovolenou, neměli by jezdit do francouzské Provence. Tamní pěstitelé levandule na ně totiž mají pořádnou pifku. Důvodem jsou unijní snahy o zpřísnění regulace chemických produktů, která by se nově měla týkat i jejich výrobků.

Od roku 2007 funguje v Evropské unii systém REACH - systém registrace, ohodnocování a povolování chemických látek. V jeho rámci má do roku 2020 vzniknout evidence všech látek, které jsou v EU vyráběny nebo jsou do ní dováženy.

Systém kontroly chemikálií má zajistit, aby se používaly pouze chemické látky se známými vlastnostmi, a to způsobem, který nepoškozuje životní prostředí a zdraví člověka. To je jistě chvályhodné. Negativní stránkou však je, že systém klade velkou finanční a administrativní zátěž na malé podniky.

Systém REACH se primárně soustředí na nebezpečné látky.Do konce května musely chemické látky registrovat jen společnosti, které jich používají více než sto tun ročně. V konečné fázi však tato hranice klesá na jednu tunu a dotčeni tak budou i drobní živnostníci.

Mezi ně patří i výrobci levandulového oleje ve francouzském městě Grasse a okolí. Ti se podle regionálního deníku Le Dauphiné Libéré zlobí, že EU po nich nově chce, aby registrovali například látku geraniol, která je součástí levandulového extraktu. V parfémech a dalších výrobcích ho navíc kvůli možným alergickým reakcím má být jen minimální množství, což může zničit jejich vlastnosti.

"Ti chytráci v Bruselu si myslí, že esenciální oleje jsou průmyslový produkt. Při destilování se ale používá jen pára, nic jiného," zlobí se pěstitel levandule Francis Vidal. Podle manuálu, který dostal, je 140 látek obsažených v extraktu alergeny.

Systém REACH vyžaduje, aby výrobci chemických produktů jasně uváděli, jaké látky jejich výrobek obsahuje. Podle Claire Delbequové z destilérie v Bontoux však více záleží na tom, v jakém poměru jsou jednotlivé látky použity, než na tom, zda jsou vypsány na etiketě. Nové požadavky už prý její firmu o 65 zaměstnancích stály statisíce eur.

Pěstitelé levandule si stěžují na zbytečné finanční a administrativní zatížení ze strany Evropské unie."Chránit bezpečí zákazníků je správná věc. Dosáhli jsme ale extrému, který přesahuje jakoukoli logiku," říká.

Evropská komise si uvědomila, že pro malé firmy to je velká zátěž, a slíbila, že alespoň sníží registrační poplatky.

Výrobcům vadí už jen to, že podle jejich názoru je léčivý olej házen do stejného pytle jako nebezpečné chemikálie. Představitelka strany Europe Écologie - Les Verts Michèle Rivasiová s nimi souhlasí. "Levandule pokrývají místní hory po tisíciletí, ale nikdy jsem neslyšela, že by někoho zabily," říká.

Evropská komise v únoru vydala zprávu hodnotící pět let fungování REACH. Systém podle ní funguje a zajišťuje větší bezpečnost při nakládání s chemikáliemi. Dosud společnosti u Evropské agentury pro chemické látky registrovaly necelých osm tisíc látek.

Autor: - bro -Foto: ČTK/Eye Ubiquitous/Hutchison/FLPA/europa.eu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ