Lídři Evropské unie se shodli na zárukách pro Irsko kvůli lisabonské smlouvě. Záruky týkající se irské neutrality, národní svrchovanosti nad daněmi a potratů, neměni lisabonskou smlouvu a nemají proto vliv na ratifikační proces v ostatních zemích EU.
"Jedná se o objasňující text, který nemění ani čárku na lisabonské smlouvě," řekl premiér Jan Fischer na tiskové konferenci.
Podle něj garance budou začleněny do unijního práva, až bude lisabonská smlouva schválena ve všech státech, zřejmě jako součást smluv souvisejících s dalším rozšířením EU. Současná podoba záruk je mezivládní smlouvou, a tak nemá vliv na ratifikační proces Lisabonu v dalších zemích EU.
ČTĚTE TAKÉ: Začal summit EU. První den patřil kromě Irska i mléku
Klaus: Záruky pro Iry by měl schválit český parlament
"Jsem přesvědčen, že irské referendum bude nyní úspěšné," řekl následně předseda komise José Manuel Barroso.
Sarkozy: Na Topolánka už si nepamatuji
"České předsednictví Evropské unie dosáhlo výsledků i přes domácí politickou krizi," řekl na závěr posledního vrcholného setkání evropské sedmadvacítky pod českou taktovkou Barroso.
"Ráda bych vyjádřila vděčnost nejen Fischerovi, ale také ministrovi zahraničí a úředníkům, kteří zajistili návaznost předsednictví," řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Český premiér podle ní "vykonal úžasnou práci".
"Pan Fischer odvedl velmi dobrou práci," řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Je to člověk, který dělá klidnou, inteligentní a rozumnou práci," dodal. Na doplňující dotaz, jak by ohodnotil předchozího ministerského předsedu Topolánka s určitým zpožděním řekl, že to, co se stalo předtím, si už nepamatuje. Vysloužil si za to úsměv řady novinářů v místnosti.
"Člověk nemusí být statistik, aby dospěl k závěru, že jsme byli úspěšní na 100 procent," řekl Fischer na závěrečné tiskové konferenci po posledním summitu EU za českého předsednictví.
Záruky ohledně daní platí pro všechny
Základem dlouhodobých jednání o zárukách pro Dublin je skutečnost, že Irové loni v červnu v referendu odmítli lisabonskou smlouvu, která chce reformovat fungování evropské sedmadvacítky. EU jim pak ve snaze přimět je k uspořádání nového referenda slíbila určité záruky.
Podle nich smlouva nepřinese Irsku změny v několika oblastech, jako jsou tradiční irská neutralita či národní svrchovanost nad daněmi nebo potraty.
Podle českého premiéra Fischera se záruky svrchovanosti nad daněmi týkají všech členských zemí.
Skutečnost, že dokument o irských zárukách už nebude podléhat další ratifikaci v jednotlivých členských státech, ale před summitem zpochybnil český prezident Václav Klaus.
Podle něj by dokument o garancích musel být schválen parlamentem. Fischerův kabinet to ale odmítá.
Rychlou shodu v otázce irských záruk analytici považují za klíčovou. Podle expertů se od "irské otázky" bude s konečnou platností i úspěšnost českého předsednictví, které si doposud, především kvůli dubnovému pádu vlády, vysloužilo v některých směrech negativní hodnocení.
Další závěry summitu EU |
NOVÝ PŘEDSEDA EVROPSKÉ KOMISE: Summit jednomyslně podpořil dosavadního šéfa EK Josého Barrosa, aby ve funkci zůstal i v dalším pětiletém období. České a následně švédské předsednictví nyní povedou jednání s Evropským parlamentem, který na základě nominace od států EU předsedu schvaluje.
DOHLED NAD FINANČNÍM TRHEM: Reforma dohledu nad finančním trhem by v EU měla vstoupit v platnost během roku 2010. Cílem změn ve finančním dohledu je zabránit opakování loňské finanční krize. Finanční instituce by se měly do budoucna vyvarovat obrovských investic do vysoce rizikových produktů, aby je národní vlády nemusely znovu zachraňovat masivními finančními injekcemi jako v posledním roce. Summit také uvítal záměry Evropské komise předložit do podzimu návrhy na zavedení nového rámce pro evropský dohled. Ten počítá se vznikem dvou celoevropských orgánů, které by měly vylepšit regulaci a sledování finančních trhů v unii.
BOJ PROTI KLIMATICKÝM ZMĚNÁM: Státníci opět potvrdili dřívější příslib snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů v EU proti roku 1990 o pětinu. Pokud se připojí i další velcí hráči či znečišťovatelé, pak by to bylo snížení dokonce o 30 procent. Potvrdila také závazek, že pomůže finančně se zapojením rozvojových států do boje proti změnám klimatu.
SEVERNÍ KOREA: EU odsoudila poslední jadernou zkoušku a odpaly balistických střel uskutečněné Severní Koreou. V závěrech je označují za "obrovskou hrozbu pro mír a stabilitu" na Korejském poloostrově.
BARMA: Summit vyzval barmský režim k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění disidentky Do Aun Schan Su Ťij. "Pokud nebude propuštěna, bude věrohodnost voleb v roce 2010 ještě více zpochybněna. EU bude reagovat přijetím dalších cílených opatření," uvádí závěry.
NELEGÁLNÍ MIGRACE: Summit vyjádřil obavy ohledně situace kolem nelegální imigrace v oblasti Středozemního moře. "Je nezbytná rozhodná reakce EU, založená na pevném a solidárním přístupu a na sdílené odpovědnosti," píše se v závěrech.
|
Foto: Reuters