Budoucnost Albánie, Bosny, Černé Hory, Kosova, Makedonie a Srbska je v Evropské unii. Vyplývá to ze závěrečného prohlášení čtvrtého summitu zemí západního Balkánu a významných států EU. Ten se ve středu uskutečnil v Terstu za účasti nejvyšších představitelů Německa, Francie, Itálie a Rakouska.
"Politická stabilita v tomto regionu je také stabilitou naší," řekla na setkání německá kancléřka Angela Merkelová.
Italský premiér Paolo Gentiloni prohlásil, že EU se o další balkánské státy brzy nerozšíří, ale musí tuto možnost nabízet, jinak v regionu posílí vliv Ruska a ostatních globálních mocností.
Rakouský kancléř Christian Kern podle agentury APA uvedl, že EU investuje na Balkáně mnohem víc než Rusko, ale málokdo si toho všímá.
EU nyní řeší především vnitřní problémy jako odchod Británie a migrační krizi. Oficiální proces rozšiřování je pozastaven do roku 2019. Přesto se předpokládá, že Evropská komise oznámí vyčlenění dalších financí na podporu hospodářského růstu na Balkáně.
Balkánské státy mají pokročit ve vzájemném sbližování - očekává se podpis smlouvy o integraci jejich dopravních sítí a přijetí plánu na vytvoření regionální hospodářské zóny.
Francouzský prezident Emmanuel Macron stejně jako Merkelová vyjádřil na summitu solidaritu hostitelské Itálii, která se znovu potýká s velkým přílivem migrantů. Macron chce, aby se přerozdělování běženců v EU zrychlilo.