Eurabia. Raději v bunkru v Izraeli než na bulváru v Paříži

Zahraničí
27. 7. 2014
Chodit s jarmulkou na veřejnosti ve Francii je o krk.
Chodit s jarmulkou na veřejnosti ve Francii je o krk.

Obavy z Eurabie. Tisíce francouzských židů se vystěhovávají do Izraele. Podporuje je při tom jedna agentura v jejich nové vlasti. Může se to zdát jako paradox, ale emigranti považují antisemitismus v zemi galského kohouta za často nebezpečnější než situaci na Blízkém východě.

Když o uplynulém víkendu zapálili militantní demonstranti propalestinského protestu jeden židovský obchod s potravinami v Paříži, byl Tomi Seroussi už ve své nové izraelské vlasti.

Protiizraelská demonstrace ve Francii kvůli válce v Gaze (19. července 2014).Francouzský žid se vystěhoval do Izraele se svou manželkou a dětmi v první půli července. Odletěli do Tel Avivu. "Raději při každém varování sirén zmizet na pět minut do bunkru, než se pohybovat s jarmulkou na hlavě  ulicemi Paříže, vysvětluje pětatřicetiletý muž v telefonu německému magazínu Der Spiegel.

Antisemitské akce ve Francii už ho nepřekvapují. Jeho samotného přepadli jednou za bílého dne na jedné předměstské pařížské ulici. "Od té doby se cítím s kipou nejistý," říká. To mělo skončit. Seroussi dal výpověď ze svého místa v energetické branži a nechal svůj celý dosavadní život za sebou.

Novou práci zatím nemá a hebrejsky neumí, ale to je pro něj druhořadé. "Francie je hezká země, ale s těmi lidmi tam moje děti vyrůstat nemusejí," dodává čerstvý imigrant.

Počet Francouzů, kteří dávají podobně jako Seroussi své dosavadní vlasti sbohem, roste. Statistiky organizace Agence Juive ukazují, že počet vystěhovalců se roku 2013 zvýšil o 70 procent. Zhruba 3300 francouzských židů se odvážilo alije, tedy návratu do domova svých otců.

Na tom podle Agence Juive nic nezměnily ani nejnovější válečné události na Blízkém východě. Může to mít i souvislost s hospodářskými perspektivami ve Francii. Je tady ale ještě jeden závažný důvod: antisemitismus. Stále více francouzských židů se ve své domovině necítí dobře.

Oběti útoku na židovskou školu v Toulouse převezeny do Izraele.V uplynulých letech stoupal jak počet protižidovských deliktů, tak se zvyšuje stupeň jejich závažnosti. "Máme mezitím co dočinění dokonce s fyzickými útoky na židy," říká Jean-Yves Camus, který se zabývá výzkumem extremismu na Pařížském institutu mezinárodních vztahů a strategií.

Na rozdíl od dřívějška vidí, že násilí už nevychází z extrémně pravicového, ale z arabsko-islámského prostředí.

Vše začalo roku 2000 s druhou intifádou. Od tohoto data se zvyšuje počet antisemitských deliktů. Camus jich napočítal mezi 600 až 900 za rok. K tomu je nutné připočíst traumatické události jako atentát v Toulouse v březnu 2012.

Mohammed Merah tehdy zavraždil v jedné židovské škole tři děti a jejich učitele. To zasáhlo židovskou komunitu v zemi až do morku kostí.

Nejaktuálnější formou antisemitismu jsou protiizraelské demonstrace v souvislosti s nynější válkou v Gaze, při které už zahynulo přes 800 Palestinců - včetně jejich bojovníků.

Snímek z webu The Jewish Agency for Israel.

Agence Juive nedávno posílila svůj personál ze 14 na 24 spolupracovníků, jen tak může bez velkých časových prodlev zpracovávat žádosti francouzských židů o přestěhování do Svaté země.

Citovaná agentura je izraelskou státní institucí. K jejím úkolům patří shromažďovat evropské židy. V ideálním případě v Izraeli. K tomu nabízí jazykové kurzy, zprostředkovává praxe, radí a pomáhá překonávat byrokratické překážky. Jejím klientem byla i Serroussiova rodina.

Do konce letošního roku počítá Agence Juive s pěti tisícovkami emigrantů z Francie.

Izraelský premiér vyzval v Paříži francouzské židy k odchodu do Izraele.Izraelský premiér Benjamin Netanjahu při své návštěvě Elysejském paláci před dvěma roky vyzval francouzské židy: "Pojďte do Izraele." Jeho hostiteli Hollandovi se to ale zrovna nelíbilo a kontroval slovy: "Místo francouzských židů je ve Francii."

Seruossiovy a stovky dalších rodin to ale nepřesvědčilo. Ještě než rodina Serrousiových nastoupila do letadla směr Tel Aviv, zašla v Paříži do svatostánku Synagogue des Tournelles. Tam je s velkou pompou a izraelskými vlaječkami odeslali směr nový život v Izraeli.

Prezident organizace Agence Juive, Natah Šaransky, říká: "Je stále nejistější, zda mají židé ve Francii budoucnost. Nejsou ale žádné pochybnosti o tom, že mají budoucnost v Izraeli..."

Autor: - pp -Foto: Shutterstock , ČTK/AP , www.jewishagency.org

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné