Mezinárodní policejní organizace Interpol a Europol posilují společný boj proti zločineckým sítím, které pašují migranty do Evropy. Uvedla to v prohlášení ústředna Interpolu ve francouzském Lyonu, kde začala dvoudenní konference reagující především na současnou migrační krizi v Evropě.
Anketa:
Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?
- Chystám se to udělat. 33%
- Ano, už jsem pomohl/a. 33%
- Ne. 33%
"Jako neutrální platforma 190 států má Interpol jedinečné postavení pro koordinaci mezinárodního boje proti sítím pašující lidi. A to nejen ve státech, kam tito lidé míří, ale současně v zemích jejich původu a v tranzitních státech," řekl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock 120 účastníkům setkání z 50 zemí, kterých se pašování migrantů do Evropy týká.
Zástupce ředitele Europolu pro operace v terénu Wil van Gemert řekl, že výjimečný nárůst počtu běženců, kteří se snaží dostat do Evropy, vyvolal bezprecedentní míru různé zločinnosti, například padělání dokladů a nelegální převody peněz. Složitá situace si podle něj vyžaduje odpovídající reakci. Stock k tomu zdůraznil, že žádná země není s to sama zastavit pašování migrantů a návaznou organizovanou zločinnost.
Interpol oznámil, že se rozhodl vytvořit s pomocí Europolu speciální mezinárodní operační síť proti pašování běženců. Příští schůzka odborníků obou organizací se uskuteční začátkem roku 2016 v haagském sídle Europolu.
Interpol je největší policejní organizací na světě. Jako mezinárodní mezivládní organizace zabezpečuje policejní spolupráci mezi smluvními státy organizace. Interpol sdružuje demokratické i nedemokratické státy v rámci boje se všemi druhy trestné činnosti. Je založena na spolupráci všech států při pronásledování, vyhledávání a zatýkání pachatelů trestných činů.
Europol je policejní organizace EU. Koordinuje spolupráci národních policejních jednotek členských zemí unie v boji proti mezinárodnímu organizovanému zločinu. V posledním období se stal prioritou terorismus. Europol také spolupracuje s řadou třetích zemí a organizací.