Vařící maminy, peroucí bábinky, všelijaké dívčiny vášnivě leštící nábytek či drhnoucí vanu... Podobné výjevy by měly být v budoucí televizní reklamě tabu. Tak si to představuje Evropský parlament (EP), který chce vykázat reklamy plné klišé z obrazovky. A tím zamezit diskriminaci. Zakázat by se mělo i oslavování násilí.
Švédská poslankyně a parlamentní zpravodajka Eva-Britt Svenssonová (skupina konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice) stanovila před hlasováním ve své zprávě jasnou linii. Ženy, muži, dívky a chlapci se podle ní v reklamě ocitají ve svěrací kazajce klišé specifických pro určité pohlaví.
Individua jsou sevřena do umělých a předstíraných rolí, které jsou často ponižující a zostuzující pro obě pohlaví, uvedla poslankyně.
Svenssonová dále vyjádřila vážné znepokojení v souvislosti s reklamou na sexuální služby, která posiluje stereotypní pohled na ženy jako objekty, v publikacích, jako je například místní denní tisk, jenž je pro děti snadno viditelný a dostupný.
S argumentací švédské političky se ztotožňuje většina poslanců Evropského parlamentu. Chtějí, takříkajíc, vyhnat v televizní reklamě ženu od plotny a pračky. Velká většina jich ve středu v Bruselu požadovala etická anebo právně závazná pravidla pro vysílání reklamy. Iniciativu podpořilo 504 poslanců, 110 bylo proti a 22 se zdrželo hlasování.
Dokument v neposlední řadě připomíná zprávu nazvanou "Násilí páchané na ženách není hra" z roku 2004, která ukazuje, jak nové elektronické prostředky zobrazují ženy stereotypním, sexistickým a často ponižujícím způsobem.
Parlament proto zdůrazňuje, že je nutné z učebnic, hraček, videoher, počítačových her, internetu a nových informačních a komunikačních technologií odstranit obsah, který je v rozporu s lidskou důstojností a který zprostředkovává stereotypy spojené s pohlavím
Parlament prostřednictvím projednávané zprávy žádá členské státy, aby v celé EU zavedly informační programy o nulové toleranci, pokud jde o sexistické urážky nebo ponižující obraz žen v reklamách. Poslanci se kromě toho domnívají, že členské státy by měly studovat obraz žen a mužů v reklamě a marketingu a podávat o tom zprávy.
Parlament dále připomíná, že obraz ideálního tělesného vzhledu vytvářený marketingem a reklamou může negativně ovlivnit sebedůvěru žen a mužů, zejména mládeže a osob náchylných k poruchám příjmu potravy, jako je anorexie nebo bulimie. Poslanci proto vyzývají reklamní agentury, aby pečlivě zvažovaly najímání extrémně štíhlých žen pro propagaci produktů, uvádí se v tiskovém sdělení parlamentu.
Ještě větší než u ženám nepřátelské, sexistické reklamy byla podpora poslanců iniciativě, aby byl 22. únor vyhlášen Mezinárodním dnem stejných platů. Ještě stále vydělávají ženy v unii v průměru o 15 procent méně než muži, praví se ve zdůvodnění.
Foto: profimedia.cz a archiv