Europoslanci schválili směrnici o zbraních, která se Česku nelíbí

Zahraničí
14. 3. 2017 11:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Evropský parlament většinou hlasů schválil návrh směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, proti které má výhrady hlavně Česko. Pro předloženou kompromisní podobu směrnice hlasovalo 491 z 697 přítomných europoslanců, 178 bylo proti a 28 se zdrželo.

O pozměňovacích návrzích, předložených poslankyní Ditou Charanzovou (ANO) jménem liberálů, se ani nehlasovalo. Parlamentní zpravodajka Vicky Fordová z Británie totiž varovala, že tím by přišla vniveč veškerá dosavadní práce na vylepšení původního návrhu Evropské komise a práva dosavadních legálních držitelů zbraní by se ocitla v ohrožení.

Charanzová označila přijetí dokumentu za "promarněnou šanci", domnívá se však, že ještě bude možné využít výjimek - po vstupu směrnice v platnost totiž budou mít členské státy 15 měsíců na to, aby ji zapracovaly do vlastních zákonů a předpisů.

Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život. Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí - a návrh nakonec v hlasování prošel.

"Musíme posílit naši společnou bezpečnost. Potřebujeme jasnější pravidla. Toto je směrnice, která pomůže zatlačit teroristy a zločince do kouta," tvrdil eurokomisař pro bezpečnost Julian King z Británie.

Ofenzivu odpůrců zahájil slovenský opoziční politik Richard Sulík, který ironicky doporučil Evropské komisi, aby zakázala také kamiony, sekyry a mačety, protože i těmi teroristé útočí.

"Proč místo řešení skutečných problémů omezujete práva lidí, kteří žádné teroristické útoky nespáchali?" ptala se jménem evropských liberálů Dita Charanzová (ANO). Snaha zlepšit původní návrh skončila podle ní v půli cesty, místo vypracování dopadové studie se rozhoduje "od stolu a naslepo".

"Terorista si těžko půjde koupit zbraň do obchodu," argumentoval Jiří Maštálka (KSČM). "Víte, že předělat správně znehodnocenou zbraň je úplně stejně náročné jako vyrobit novou zbraň?" ptal se Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Jiří Pospíšil (TOP 09) prohlásil, že pro "nepovedený kompromis" ruku nezdvihne, podobně jako lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která svůj případný souhlas podmínila přijetím dalších změn.

"Teroristé se směrnici vysmějí, protože budou mít černý trh. Stane se nástrojem byrokratické buzerace slušných lidí," řekl Jan Zahradil (ODS). Připomněl, že šéf Evropské komise nedávno sliboval, že EU bude dělat méně a lépe, "ale v tomto případě dělá více a hůře".

"Proč to děláte? Protože jste posedlí regulací!" ptal se a hned si odpověděl Petr Mach (Svobodní). "Umíte si představit, že u Waterloo budeme běhat s dřevěnými klacky a volat bum bum?" ptal se milovník vojenské historie Jaromír Kohlíček (KSČM).

"Legitimní vlastníci zbraní se nemusí bát. Ti, kdo legálně drží zbraně dnes, si je podrží i nadále," ujišťovala naopak předkladatelka návrhu Vicky Fordová z Británie. "Snižujeme riziko, že se zbraně dostanou do nesprávných rukou," přizvukovala Švédka Bodil Valeroová z výboru pro občanské svobody.

Eurokomisař King připomněl, že s návrhem přišla Evropská komise na konci roku 2015 v reakci na teroristické útoky v Paříži, při kterých byly použity špatně znehodnocené zbraně.

"Klamete občany, dáváte jim mylné informace," zareagovala předkladatelka Fordová ve chvíli, kdy rozprava dospěla k obviňování unie, že okrádá lidi o svobodu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ